Çevrimiçi yapılan ortaokul İngilizce derslerinin öğretim sürecinin incelenmesi
Investigation of the teaching process of secondary school English online courses
  1. Tez No: 750498
  2. Yazar: FATMA DAĞDEVİREN KİRİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Çevrimiçi öğretim, öğretmen ve öğrencinin yüz yüze iletişim kurabildikleri aynı fiziksel ortamı paylaşarak öğretim sürecini devam ettirmeolanaklarının olmadığı durumlarda veya daha ekonomik ve elverişli koşullar oluşturulmak amacıyla tercih edilebilen bir yöntemdir. 2019 yılı sonlarında ortaya çıkan Covid-19 pandemisi nedeniyle tüm örgün eğitim çalışmaları uzaktan öğretim yöntemi kullanılarak yürütülmeye başlanmıştır. Bu dönemde İngilizce dersleri ilk önce EBA TV üzerinden yayınlanan programlar ile yürütülmüş ve sonrasında EBA Canlı Ders uygulaması kullanılarak öğrencilerin kendi öğretmen ve arkadaşları ile etkileşiminin sağlandığı bir uygulamaya geçilmiştir. Bu süreçten etkilenen öğrenci, öğretmen, veli ve yöneticilerin sahip olduğu algılar; çevrimiçi İngilizce öğretim sürecinde yaşanan sıkıntıların, güçlü ve zayıf yönlerin fark edilmesinde ve çözüm yollarının bulunabilmesinde çok önemli görülmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı; çevrimiçi yapılan ortaokul İngilizce derslerinin öğretim sürecini incelemektir.Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmada ortaokul öğrencileri, İngilizce öğretmenleri, veliler ve yöneticilerden görüşme, gözlemve doküman incelemesi yoluyla veriler elde edilmiştir. Görüşme ve gözlem formlarından elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle,öğrenci çalışmalarından elde edilen veriler ise doküman incelemesi ile değerlendirilip yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde öğretmen, öğrenci, yönetici ve velilerin bazı konularda ortak görüşlere sahip oldukları, bazı görüşlerde de farklılaştıkları görülmektedir. Çalışma sonuçlarına göre katılımcılar, çevrimiçi İngilizce derslerinin; pandemiye rağmen eğitimin devam etmesi, okul ile bağ ve etkileşimin sağlaması, öğrencilere sorumluluk kazandırması, sakin, rahat, verimli, eğlenceli ve etkili öğrenme ortamı oluşturması, öğretmenlere mesleki gelişim sağlaması, İngilizce dersi'nin uzaktan eğitime uygun olması, çekingen öğrencilerin derse katılmasını sağlaması, dersin hedeflerine ulaşılabilmesi ve sınıf yönetiminin kolay olması gibi pek çok olanak ve avantaj sağladığını belirtmiştir. Diğer taraftan katılımcıların, çevrimiçi İngilizce derslerinde; internet, cihaz, elektrik ve uygulama (EBA Canlı Ders) kaynaklı teknolojik alt yapı sorunları, öğrenme-öğretme sürecinin yapılandırılmasına ve ev ortamına ilişkin odaklanma güçlüğü, sosyalleşmenin sağlanamaması gibi birtakım problemlerin yaşandığını ifade ettikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Online teaching is a method that can be preferred in cases where the instructor and the learner do not have the opportunity to share the same physical environment in face-to-face communication or in order to create more economical and favorable conditions. Due to the Covid-19 pandemic that emerged at the end of 2019, all formal education studies started to be carried out using distance education method. In this period, English courses were first carried out with programs broadcast on EBA TV, and then the EBA Online Cource application was used to enable students to interact with their teachers and friends. Perceptions of students, teachers, parents and administrators affected by this process are considered very important in recognizing the difficulties, strengths and weaknesses experienced in the online English teaching process and finding solutions. In this context, the aim of this study is to investigate the teaching process of online secondary school English courses. Case study, one of the qualitative research methods, was used in this research. In this study, data were obtained from secondary school students, English teachers, parents and administrators through interviews, observation and document review. The data obtained by interview and observation forms were evaluated and interpreted by content analysis method, the data obtained by students' work were evaluated and interpreted by document review.When the results of the research are investigated, it is seen that teachers, students, administrators and parents have common views on some issues and differ in some others. Participantsstate that the online English courses provides lots of opportunities and advantages such as continuing education though pandemic, providing connection with the school and interaction, giving responsibility to students, creating a calm, comfortable, efficient, interactive and fun learning environment, providing professional improvement for teachers, being ''the English course'' suitable for distance education, enabling shy students to be active in the course, reaching the aims of the course and easy classroom management.On the other hand, it is seen the participantsstate that they have experienced some problems such as technological infrastructure problems based on the internet, device, electricity and application (EBA Online Cource); difficulty in focusing based on the structuring of the learning-teaching process and students' physicalenvironment; inability to provide socialization in online English courses.