Ankara piyasasından sağlanan tereyağı ve bulgur örneklerinde organik klorlu pestisit kalıntı düzeyleri üzerinde araştırmalar
Research on the levels of organic chlorined pesticide residues in butter and pounded wheats collected from local markets in Ankara
  1. Tez No: 69562
  2. Yazar: AYTEN KALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEREN YENTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
-123- VI. ÖZET Bu çalışma, Ankara piyasasında satılan tereyağı ve bulgur örneklerinin organik klorlu pestisit (PCNB, Undan p.p'-DDT, p.p'-DDE, p,p'-DDD) kalıntı düzeylerini incelemek ve böylece Türkiye'de son yıllarda bu pestisitlerin bazı larının kullanımına getirilen kısıtlama ve yasaklamaların, çevre kirliliğinin önlenmesi, tüketici sağlığının korunması yönünden etkinliğini belirlemeye çalışmak amacıyla yapıl mıştır. Ankara piyasasında satılan 100 adet tereyağı ve 50 adet bulgur örneğinin organik klorlu pestisit kalıntı değer leri araştırılmıştır. Örneklerden organik klorlu pestisitler ekstrakte edildikten sonra gaz-sıvı kromatografisi-ECD ile miktarları saptanmıştır. Bulgur örneklerinin PCNB ve Undan kalıntısı içerdiği saptanmış, yalnız iki örnekte p.p'-DDT ve p,p'-DDE kalıntıları bulunmuştur. Bulgur örneklerinde ortalama PCNB ve Undan kalıntı miktarı sırasıyla 0.0223±0.015, 0.0210+0.010 ppm' dir. İki örnekte bulunan toplam DDT miktarı ise sırasıyla 0.0557, 0.0582 ppm' dir. Tereyağı örneklerinin ise organik klorlu pestisit kalıntısı içermediği saptanmıştır.-124- Çalışmada elde edilen bulgulara göre, Ankara piyasa sında satılan tereyağlarının organik klorlu pestisit kalıntısı içermediği, bulgur örneklerinin ise PCNB, lindan kalıntısı içerdiği, ancak kalıntı miktarlarının FAO toleranslarını aşmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-125- VII. SUMMARY This study has been carried out to examine the level of organic chlorined pesticide residues from butter and pounded wheats sold in Ankara. So that use of some pesticides is restricted due to environment pollution and consumers health. The reason of the study is to test the effectiveness of the restriction. 100 samples of butter and 50 samples of pounded wheats from different markets were taken to be analysted. After extracting the organic chlorined pesticides from the samples, the amounts have been determined by gas-liquid cromatograph-ECD. It was determined that the pounded wheat samples contained PCNB and lindane. Only two samples contained p,p'- DDT and p,p'-DDE residues. The average level of PCNB and lindane residues in pounded wheat samples are 0.0223±0.015, 0.021±0.010 ppm. The total DDT amount in two samples are 0.0557 and 0.0582 ppm. The butter samples contained no organic chlorined pesticides according to the examination. The results of the study showed thet the butters sold in Ankara contained no organic chlorined pesticide residues, the pounded wheats contained PCNB and lindane residues, though the amount of residues are in the FAO tolerances.