Performansa dayalı ek ödeme sisteminin kamu sağlık hizmetleri ve sağlık personeli üzerine etkisi: Zonguldak ili kamu hastaneleri birliği uygulaması
Performance based additional payment system of the public health services and its impact on health personnel : Zonguldak province association of public hospitals application
- Tez No: 469133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Finance, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kamu harcamalarını artıran ekonomik gelişmeler ülkelerin kamu mali yönetim sistemlerinin gözden geçirilmesine neden olmuştur. Sorunları çözebilmek için ülkeler sorunun merkez noktasını meydana getiren kamu mali yönetim sistemlerini değiştirmeye yönelmiştir. Bu bağlamda kamu hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesini, kaynak kullanım kapasitesinin arttırılmasını, kaynak kullanımında etkililiğin, verimliliğin ve tutumluluğun sağlanmasını, hesap verme mekanizmaları ile şeffaflığın geliştirilmesine yönelik uygulamalar hızlanmıştır. Türkiye'de milli gelirin en büyük harcama kalemlerinden birine sahip olan sağlık hizmetleri, yasalarla devletin sunması gereken bir hizmet olarak kabul edilmiş ve ilk olarak 1961 Anayasası'nda anayasa hükmü olarak düzenlenmiştir. Hizmet ağırlıklı bir sektör olan sağlık hizmetlerinin mevcut insan ve donanım kaynakları ile optimum kapasitede hizmet vermesi beklenmektedir. Bunun için öncelikle hizmet sunumunda yer alan personellerin bu konuda motive edilmeleri gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla personele aylık ücretinin yanında göstereceği performans düzeyine bağlı olarak 2004 yılından itibaren ek bir ücret sistemini kamuda uygulamaya başlamıştır. Bu çalışmada Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlanan performansa bağlı ek ödeme sisteminin sağlık personeli ve sağlık hizmetlerine olan etkisini ölçmek amacıyla Zonguldak ili kapsamında bir anket çalışması yapılmış olup sistemin işleyişi ve geliştirilmesi için çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic developments that have increased public spending have caused the public to oversee the public financial management systems of the countries. In order to solve the problems, countries have shifted to changing public financial management systems, which are the central point of the problem. In this context, applications for improving the quality of public services, increasing the resource utilization capacity, ensuring efficiency in resource use, ensuring efficiency and attitudes, and improving accountability mechanisms and transparency have been accelerated. Health services, which are one of the biggest expenditure items of national income in Turkey, were accepted as a service that the state should provide and it was firstly constituted as a constitutional provision in 1961 Constitution. It is expected that health services, which is a service-oriented sector, will provide services at the optimum capacity with existing human and hardware resources. First of all, the personnel involved in the service presentation need to be motivated in this regard. The Ministry of Health has begun to apply an additional fee system in the public sector since 2004, depending on the level of performance the staff will show beside the monthly salary in order to ensure efficient and efficient use of public resources.. In this study, a survey study was carried out within the scope of Zonguldak province in order to measure the effect of the additional payment system, which is started by the Ministry of Health, on the health personnel and health services, and conclusions were made for the system's functioning and development.