Two-phase flow and Drift-Flux models for rainy weather conditions
Yağmurlu hava şartları için iki fazlı akış ve Drift-Flux modelleri
  1. Tez No: 695732
  2. Yazar: YAHYA KHALEEL KAREEM KAREEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Rüzgar türbinlerinden elde edilen enerji, temel bir temiz enerji kaynağıdır ve son zamanlarda iklim değişiklikleri nedeniyle temiz enerjiye bağlı olarak artmıştır. Bu nedenle rüzgar türbinlerinin verimini etkileyen faktörlerin hava koşullarındaki değişimlere odaklanırken araştırılması gerekmektedir. Bu çalışmada, rüzgar türbinlerinin verimliliği üzerine nem, hacimsel akı, sürüklenme-akı, boşluk oranı, bağıl hız veya sürüklenme hızı gibi parametrelerin etkisi, iki yönlü bir sürüklenme-akı modeli kullanılarak araştırılmıştır. Faz akışı (su ve hava) ve hava ile su arasında sürüklenme hızı olarak bilinen nispi bir hız olduğu göz önüne alındığında, hacimsel fraksiyon da dikkate alınarak. Ayrıca Mersin ili için 2017 yılı için Türkiye Meteoroloji Genel Müdürlüğünden saatlik hava durumu verileri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy from wind turbines is an essential source of clean energy, and depending on clean energy has increased recently due to climate changes. Therefore, it's necessary to study the factors that affect wind turbines' efficiency while focusing on weathers changes. In this study, the effect of parameters on the efficiency of wind turbines such as (humidity, volumetric flux, drift-flux, void fraction, relative velocity, or drift velocity) has been investigated by utilizing a drift-flux model in a two-phase flow (water and air) and considering that there is a relative velocity between air and water which are known as drift velocity, also, taking into account volumetric fraction. Besides, the hourly weather data has been obtained from the Directorate General of Meteorology in Turkey for Mersin province for the year 2017