In vitro ilaç salımına ultrasonun etkisi
Ultrasound effect on in vitro drug delivery
- Tez No: 544469
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KIRILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, antipiretik ve analjezik ilaçlardan biri olan Parasetamolün kontrollü salım tabletleri hazırlanmış ve ilaç salımı in vitro şartlarda incelenmiştir. Bu amaçla on yedi farklı formülasyon hazırlanmıştır. Formülasyon hazırlamada üç değişken temel alınmıştır. Üç farklı ilaç içeriği (%25,%50,%75) aynı etkin maddeye sahip formülasyonlar, beş farklı polimer (Eudragit ® RSPM, Eudragit ® S100, Eudragit ® L100, Stearik Asit, Etil Selüloz) kullanılarak iki farklı hazırlama yöntemiyle (direkt basım ve yaş granülasyon) oluşturulmuştur. Salım deneyleri ultrasonsuz, sürekli ultrason uygulaması ve aralıklı ultrason uygulaması ile yapılmıştır. Salınan ilaç miktarı spektrofotometrik yöntem ile tayin edilmiştir. Çalışmada, ultrasonun ilaç salımı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu ve salım hızını belirgin derecede artırdığı saptandı. Ayrıca ilaç içeriği artıp polimer oranı azaldıkça salım hızının arttığı, formülasyonda kullanılan farklı polimerlerin salım hızlarını değiştireceği tespit edildi. Tablet hazırlama yönteminin salım hızları üzerinde etkili olduğu, yaş granülasyon yöntemiyle hazırlanan tabletlerde ilaç salımının daha yavaş olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, were used Paracetamol as a model drug. İt is one of the antipyretic and analgesic drugs. It was prepared controlled release tablets and their drug releases were investigated in vitro. Seventeen different formulations were prepared for this purpose. The formulations are based on three variables. Formulations with three different drug contents (25%, 50%, 75%) were created with two different preparation methods (direct compression and wet granulation) using five different polymers (Eudragit ® RSPM, Eudragit ® S100, Eudragit ® L100, Stearic Acid, Ethyl Cellulose). Release experiments were performed in without ultrasound, continuous ultrasound and intermittent ultrasound conditions. Amounts of released drug were measured by spectrophotometric method. In this study, it was determined that ultrasound had a significant effect on drug release and increased the rate of release significantly. It was also found that as the drug content increased and the polymer ratio decreased, the release rate increased. The different polymers used in the formulation changed the release rates. The tablet preparation method had an effect on the release rates. The tablets prepared with wet granulation released drug more slowly.