Polikistik over sendromu tanılı hastaların korneal topografi ve dansitometri özelliklerinin incelenmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Investigation of corneal topography and densitometry characteristics of polycystic ovary syndrome patients and A comparison with healthy individuals
  1. Tez No: 695752
  2. Yazar: TUĞÇE GİZEM CENGİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE TUBA AKÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) yaygın bir jinekolojik endokrinopatidir. Genç yaş grubunu etkileyen ve etyopatogenezindeki inflamasyon/hiperandrojenizm özellikleriyle multisistemik seyreden bu sendromun, korneayı da etkilemesi muhtemeldir. Amacımız, PKOS'a sahip hastalarda korneal topografi ve dansitometri özelliklerini değerlendirerek sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Çalışmamıza polikistik over sendromu tanılı 53 kadın hastanın 53 gözü ve bu hastalarla yaş olarak uyumlu 53 gönüllü kadın bireyin 53 gözü dahil edilmiştir. Olgulara tam oftalmolojik ve jinekolojik muayeneye ek olarak Pentacam ile ön segment analizi yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda; keratometrik/topometrik verilerden Kmax-front, Kmean-front, ISV, IVA, IHA, BAD_D ve PI-Avg değerlerinde PKOS grubunda hafif yükseklik; EİKK değerinde ise hafif incelme saptanmış olmakla birlikte istatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı fark bulunamamıştır. PKOS klinik parametreleri ile keratometrik/topometrik veriler arasındaki korelasyon incelemesinde ise sadece Kmean-back değerinin total testosteron düzeyi ile anlamlı pozitif korelasyon gösterdiği gözlenmiştir. Ek olarak, PKOS grubunda tüm aberrometrik ortalamalar normal saptanmış ve korelasyon incelemesinde de patolojik sonuç gözlenmemiştir. Tüm olguların Pentacam tomografi haritaları detaylı olarak incelendiğinde; PKOS grubundaki 5 olguda keratokonus şüphesi lehine hafif ektazik değişiklikler gözlenmiştir. Üstelik, hemen tüm dansitometri değerlerinde PKOS grubunda anlamlı kalınlık artışı saptanmıştır. Mevcut sonuçlara göre, PKOS'lu hastalarda oküler yüzeyin önemli bir elemanı olan korneada çeşitli etkilenmeler olabileceği gözlenmiştir. Her ne kadar PKOS ile keratokonus arasında direkt bir ilişki saptanamamış olsa da ektazi lehine şüpheli verilere erişilmiştir. PKOS ile keratokonus arasındaki olası ilişkinin ortaya konulabilmesi için daha geniş hasta serilerinde yapılacak prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Hormonlar, İnflamasyon, Kornea, Korneal dansitometri, Kornea topografisi, Over, Polikistik over sendromu
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common gynaecological endocrinopathy affecting young age group. It is likely to affect the cornea due to its multisystemic course with the features of inflammation/hyperandrogenism in its etiopathogenesis. Our aim is to evaluate corneal topography and densitometry features in patients with PCOS and compare them with healthy individuals. Fifty-three eyes of 53 female patients diagnosed with PCOS and 53 eyes of 53 age-matched female volunteers were included in the study. In addition to the detailed ophthalmological and gynecological examination, anterior segment analysis was performed using Pentacam. As a result of our study; although Kmax-front, Kmean-front, ISV, IVA, IHA, BAD_D and PI-Avg values were slightly higher in PCOS group and slight thinning was observed in the thinnest location, no statistically significant difference was found between groups. Moreover, correlation analysis between PCOS clinical parameters and keratometric/topometric data showed that only Kmean-back value has a significant positive correlation with total testosterone level. Additionally, all the aberrometric means in PCOS group were found to be normal and no pathological results were observed in the correlation analysis. When Pentacam tomography maps of all cases are examined in detail, mild ectatic changes were observed suspecting keratoconus in 5 cases in PCOS group. Furthermore, a significant increase in thickness was found in PCOS group in almost all densitometry values. Our results showed that there might be various effects on the cornea in patients with PCOS. Prospective studies with larger patient series are needed to reveal any potential relationship between PCOS and keratoconus. KEYWORDS: Cornea, Corneal densitometry, Corneal topography Hormones, Inflammation, Ovary, Polycystic ovary syndrome