Bazı yerel ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) genotiplerinin fide döneminde kök ve toprak üstü aksamlarının gelişme durumu
The growing status of root and shoot (Triticum aestivum L.) in the seedling stage of cultivars of some local bread wheat
- Tez No: 695778
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, 2019 yılında sera koşullarında 27 ekmeklik buğday genotipinin ilk gelişme dönemindeki toprak altı ve toprak üstü organlarının durumunu incelemek amacıyla saksı denemesi şeklinde yapılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür Araştırmada öncelikle genotiplerin ortalama 100 tane ağırlıkları gram cinsinden belirlenmiştir. Ardından çimlenme ve sürme testleri yapılmıştır. Saksılara ekilen bitkiler çıkıştan 14 gün sonra sökülerek ortalama yaprak sayısı, kök uzunluğu, fide uzunluğu, kök yaş ağırlığı, kuru kök ağırlığı, fide yaş ağırlığı, fide kuru ağırlığı, kök yaş hacmi ve kök kuru / fide kuru ağırlık oranı belirlenmiştir. Ayrıca, özellikler arasındaki ilişkiler de belirlenmiştir. Sera şartlarında yürütülen bu araştırma sonucunda, toprak üstü aksam gelişimi bakımından Ak Sunteri, Çalı Basıran, Çam Buğdayı, TGB 003249, TR 63497, TR 37373 ve Dağdaş 94 genotiplerinin; toprak altı aksam gelişimi bakımından Çalı Basıran, Çam Buğdayı, TR 63501, TR 37373, Dağdaş 94 ve Gün 91 gibi genotiplerinin iyi durumda oldukları tespit edilmiştir. Genotipler arasında kök aksamı iyi gelişen genotiplerin olduğu ve kurak şartlara uygun çeşit geliştirme amacıyla yapılacak çalışmalarda bu materyallerden yararlanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of analysing the attitudes of under ground and aboveground organs of 27 bread wheat genotypes in pot in greenhouse conditions in 2019. The experimental design was arranged in a randomized block design with three replications. In the study, first of all, the average 100 grain weight of the genotypes was determined in grams. Afterwards, germination and creep tests were carried out. The plants sowing in pots were uprooted 14 days after emergence and the average number of leaves, root length, seedling length, root fresh weight, dry root weight, seedling fresh weight, seedling dry weight, root fresh root volume and dry root/dry seedling weight ratio were determined. Also, the relationships between traits were determined. As a result of this research carried out under greenhouse conditions, it was determined that Ak Sunteri, Çalı Basıran, Pine Wheat, TGB 003249, TR 63497, TR 37373 and Dağdaş 94 genotypes were better in terms of above-ground component development; such as Çalı Basıran, Pine Wheat, TR 63501, TR 37373, Dağdaş 94 and Gün 91 were better, in terms of subsoil development. It was concluded that among the genotypes, there are genotypes with well developed root and these materials can be used in studies to develop varieties suitable for arid conditions.