Koaksiyel teknik ile yapılan transtorasik akciğer biyopsilerinde otolog kan yaması yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the autologous blood patch method in transthoracic lung biopies using the coaxial technique
- Tez No: 695786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KULA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada koaksiyel teknik ile yapılan perkütan transtorasik akciğer biyopsilerinde otolog kan yaması yönteminin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Retrospektif olarak gerçekleştirilen çalışmamıza, etik kurul onamı alınmış ve hastanemizde Girişimsel Radyoloji biriminde perkütan koaksiyel teknik ile transtorasik akciğer biyopsisi yapılan 240 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların sistemimizdeki biyopsi planlama ve takip görüntüleri üzerinden lezyon ve akciğer parankim özellikleri, pnömotoraks ve diğer komplikasyonları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the effectiveness of the autologous blood patch method in percutaneous transthoracic lung biopsies performed with the coaxial technique. Ethics committee approval was obtained in our retrospective study, and 240 patients who involved transthoracic lung biopsy with percutaneous coaxial technique in the Interventional Radiology unit of our hospital were included in the study. The lesion and lung parenchyma features, pneumothorax and other complications of the patients included in the study were evaluated through biopsy planning and follow-up images in our system.