Sıçanlarda metotreksat kaynaklı böbrek toksisitesi üzerine morinin koruyucu etkisi
Protective effect of morin in methotrexat induced renal toxicity in rats
- Tez No: 695876
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Antimetabolit grubu ilaçların geniş kullanım alanları olmasına rağmen birçok yan etkisi de mevcuttur. Meydana gelen bu yan etkileri yok etmede bitkisel kökenli ürünlerin (özellikle flavonoidler) kullanımı birçok biyokimyasal ve farmakolojik yararlanımından dolayı oldukça önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı Morin (3, 5, 7, 2 ′, 4′-pentahidroksiflavon, MOR) flavonoidinin sıçanlarda Metotreksat (MTX) antimetaboliti kaynaklı böbrek toksisitesinde antioksidan, antienflamatuar ve antiapoptotik etkileri araştırmak için yapılmıştır. Bu çalışmada 32 deney hayvanı her bir grup 8 sıçandan oluşacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Grup 1 (Kontrol), Grup 2 (MOR), Grup 3 (MTX), Grup 4 (MTX+MOR) şeklinde gruplar oluşturulup MTX 20 mg/kg intraperitonel tek doz, MOR ise 100 mg/kg dozunda intragastrik yolla 10 gün süre ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
Antimetabolite is for widespread use in the field of education. My biological flavonoids are used to benefit from these tools. This purpose was made for investigations of Morine (3, 5, 7, 2′, 4′-pentahydroxyflavone, MOR) flavonoid from Methotrexate (MTX) antimetabolites, inflammation in the body, and antiapoptotic treatments in mice. In this study, 32 experimental animals were divided into 4 groups, each group consisting of 8 rats. Groups as Group 1 (Control), Group 2 (MOR), Group 3 (MTX), Group 4 (MTX+MOR) were formed and MTX was administered at a dose of 20 mg/kg intraperitoneally as a single dose, and MOR at a dose of 100 mg/kg intragastrically for 10 days. Done.