Efficiency of commercial banks in the gambia: An empirical analysis
Gambiya'daki ticari bankalarin etkinliği: Ampirik bir analiz
- Tez No: 695891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÇANKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, 2009-2017 yılları arasında Gambiya'daki ticari bankaların ( GTB) genel teknik etkinliği/verimliliğini (GTV), arabuluculuk ve üretim yaklaşımlarına dayalı olarak, ölçeklere sürekli dönüş ve ölçek değişken getirisi varsayımı altında parametrik olmayan Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemini kullanarak incelemaktadır.Çalışma ayrıca Tobit regresyon yöntemini kullanarak iç (bankaya özgü özellikler) ve dış (makroekonomik) faktörlerin verimlilik ölçüleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Hem aracılık hem de üretim yaklaşımlarındaki DEA sonuçları, Gambiya'daki ticari bankaların çalışma döneminde tam olarak verimli olmadıklarını göstermektedir. Genel olarak, aracılık yaklaşımı kapsamında, çalışma, Guaranty Trust Bank (Gambia) Ltd'nin çalışma döneminde Gambiya'daki en verimli banka olduğunu bulundu, BSIC bankasının da aynı dönemde daha az verimli banka olduğunu bulundu. Bununla birlikte, üretim yaklaşımı altında, sonuçlar analiz döneminde Standard Chartered Bank (Gambia) Ltd'nin en verimli banka olduğunu gösterirken, Eco bank (Gambia) Ltd ise aynı dönemde daha az verimli bir banka olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Bu nedenle, bulgu, çalışma süresi boyunca Gambiya'daki ticari bankaların ortalama verimsizliğinin, ölçek tarafından yürütülen ve her iki yaklaşımdaki operasyonların verimsizliğiyle ilişkili olmayan dezavantajlı durumlarla ilişkili olduğunu göstermektedir. Araştırmada, 2009'dan 2017'ye kadar Gambiya'daki ticari bankaların üretim yaklaşımında, aracılık yaklaşımından daha verimli olduğunu gösterdi. Diğer taraftan, aracılık yaklaşımı altındaki Tobit regresyon sonuçları, Kârlılığın genel teknik verimlilik önlemleri ile pozitif ve önemli bir ilişkiye sahip olduğunu, Banka Büyüklüğü, Sermaye Yeterliliği, Kazanç ve Enflasyon'un ise verimlilik ölçütleri ile negatif ve anlamlı bir korelasyona sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, üretim yaklaşımı altında, sonuçlar Pazar Gücü, kazanç ve GSYİH'nın verimlilik önlemleri ile pozitif ve önemli bir ilişkiyi gösterirken, Banka Büyüklüğü ve Likidite'nin verimlilik önlemleri ile negatif ve anlamlı bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Bu, bankaların belirli özelliklerinin ve makroekonomik faktörlerinin Gambiya'daki ticari bankaların verimliliğini etkileyen itici ve önemli faktörler olduğunu ve bankaların verimlilik seviyelerini artırmak için daha fazla alana sahip olduklarını göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study examines the efficiency (OTE) of commercial banks (CBs) in The Gambia, from 2009 to 2017 by utilizing the non-parametric Data Envelopment Analysis (DEA) method, under the assumption of constant returns to scale and variable return to scale, based on intermediation and production approaches. The study further investigates the influence of internal (bank-specific characteristics) and external (macroeconomic) factors on efficiency measures using the Tobit regression method. The DEA results under both intermediation and production approaches show that commercial banks in the Gambia are not fully efficient during the study period. Generally, under the intermediation approach, the study found that Guaranty Trust Bank (Gambia) Ltd is the most efficient bank in the Gambia, while BSIC bank found to be less efficient bank during the same period. However, under the production approach, the results indicate that Standard Chartered Bank (Gambia) Ltd ranked as the most efficient bank, while Eco bank (Gambia) Ltd appeared as a less efficient bank during the research period. The research showed that the commercial banks in the Gambia were more efficient under the production approach than the intermediation approach. On the other hand, the Tobit regression results under the intermediation approach indicated that Profitability has a positive and significant relationship with overall technical efficiency measures, while Bank Size, Capital Adequacy, Earning and Inflation have a negative and significant correlation with efficiency measures. However, under the production approach, the results demonstrated that Market Power, earnings and GDP have a positive and significant relationship with efficiency measures, while Bank Size and Liquidity have a negative and significant relationship with efficiency measures. This indicates that banks' specific characteristics and macroeconomic factors are the driving and important factors that influence the efficiency of commercial banks in the Gambia and that the banks have more room to improve their efficiency level.