The impact of financial innovation on the operational efficiency of banks: An empirical study on commercial banks in Turkey
Finansal yeniliğin bankaların operasyonel verimliliği üzerindeki etkisi: Türkiye'deki ticari bankalar üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 955632
  2. Yazar: FARAH MAHMALJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, finansal inovasyonun Türkiye'deki ticari bankaların operasyonel verimliliği üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya Kuveyt Türk Bankası ve QNB Bank çalışanları dahil edilmiş, 370 kişilik bir örneklem alınmış ve daha sonra bankacılık yeniliklerinin ticari bankaların performansı üzerindeki etkisine ilişkin görüşlerini araştırmak üzere incelenen bankaların genel müdürlük ve şubelerindeki tüm kadrolu çalışanlara anketler dağıtılmıştır. Katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, iş deneyimi ve çalışma yerlerine ilişkin demografik analizlerin yanı sıra, çalışma aracının yüksek derecede kararlılığa sahip olduğunu ve bu nedenle gerekli analizleri yapmak için ankete güvenilebileceğini kanıtlayan Cronbach's alpha analizi uygulanmıştır. Buna ek olarak, örneklem üyelerinin mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM'ler aracılığıyla inovasyonun operasyonel verimliliği artırmadaki rolüne ilişkin cevaplarının tanımlayıcı analizleri, örneklem üyelerinin cevaplarının çoğunluğunun katılım kapsamında olduğunu, yani çalışmanın odak noktası olan bankaların operasyonel verimliliğini artırmada finansal inovasyonun bir rolü olduğunu göstermiştir. Finansal inovasyon ve operasyonel verimliliğin artırılmasındaki rolü ile ilgili olarak cinsiyet ve yaş değişkenleri için %5 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların varlığını kanıtlayan bir varyans analizi de yapılmıştır; ancak sonuçlar, finansal inovasyon ve operasyonel verimlilik ilişkisi ile ilgili olarak akademik nitelik değişkeni açısından çalışma örnekleminin bireyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this research is to study the impact of financial innovation on the operational efficiency of commercial banks in Turkey. The study included employees of Kuveyttürk Bank and QNB Bank, where a sample of 370 respondents was taken, and questionnaires were then distributed to all permanent employees in the head offices and branches of the banks under study to explore their opinions on the impact of banking innovations on the performance of commercial banks. Demographic analyses of the respondents' age, gender, educational qualification, job experience, and place of work were applied, as well as Cronbach's alpha analysis, which proved that the study tool has a high degree of stability and therefore the questionnaire can be relied upon to conduct the necessary analyses. In addition, descriptive analyses of the sample members' answers about the role of innovation through mobile banking, internet banking, and ATMs in enhancing operational efficiency showed that the majority of the sample members' answers fall within the scope of agreement, i.e. there is a role for financial innovation in enhancing the operational efficiency of banks, which is the focus of the study. An analysis of variance was also conducted, which proved the existence of statistically significant differences at the 5% level for the variables of gender and age with regard to financial innovation and its role in enhancing operational efficiency, in the event that the results did not show statistically significant differences between the individuals of the study sample with regard to the variable of academic qualification with regard to financial innovation and its relationship to operational efficiency.