Roma hukukunda ve Türk hukukunda adi şirket sözleşmesi
Ordinary partnership agreement in roman and Turkish law
  1. Tez No: 695905
  2. Yazar: GÜLCE EREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE AKSARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
“Roma Hukukunda ve Türk Hukukunda Adi Şirket Sözleşmesi”başlıklı bu çalışma, yüksek lisans tezi olarak kaleme alınmıştır. Bu başlığın tez konusu olarak seçilmesinin esas sebebi, hukukun farklı alanlarına temas etmesidir. Bu sayede Roma hukukunun modern hukukun pek çok alanını etkilediği ortaya konabilecektir. Zira bu çalışmada esas hedef, Roma hukuku ile Türk hukukunun ortak noktalarını vurgulamaktır. Bu bağlamda özellikle birlikte mülkiyet, sorumluluk ve actio pro socio odakta tutulmuş, her bir başlık Roma hukukunda ve Türk hukukunda mukayeseli olarak irdelenmiştir. Bu amaçla, çalışmanın“Adi Şirket Kavramı ve Adi Şirketin Doğuşu”başlıklı ilk bölümünde öncelikle adi şirketin kanuni tanımına yer verilmiştir. Bölümün devamında adi şirketin Roma hukukundaki temeli incelenmiş ve adi şirketin gelişimine değinilmiştir. Daha sonra ise adi şirketin unsurları ele alınmış; bu unsurlardan kişi, katılım payı ve affectio societatis'e özel bir önem atfedilmiştir. Bölümün sonunda adi şirketin dernekten farkı belirtilirken adi şirketin tüzel kişiliğe sahip olmadığı da belirtilmiştir. Çalışmanın“Adi Şirketin Hükümleri”başlıklı ikinci bölümünde özellikle ortaklar arası ilişkileri düzenleyen hükümlerin merkeze alınmasına gayret edilmiştir. Adi şirketin üçüncü kişilerle ilişkileri ise temsil özelinde anlatılmış, adi şirkette yönetim ile temsilin iç içe geçtiği vurgulanmıştır.“Adi Şirketin Sona Ermesi”başlıklı üçüncü bölümde ise Roma hukuku ve Türk hukukunda adi şirketi sona erdiren ortak sebepler üzerinde durulmuştur. Tüm çalışma, Roma hukuku ile Türk hukukunun ortak unsurlarına dikkat edilerek hazırlanmıştır. Adi şirketin, Roma hukuku ile Türk hukukundaki ortak noktalarını gözden kaçırmamak için Roma hukukunun hiçbir dönemi kapsam dışında bırakılmamıştır. Bu çalışma ile modern hukuk bilgisine sahip olma yolunun Roma hukuku bilgisinden geçtiğinin altı önemle çizilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled“Ordinary Partnership Agreement in Roman Law and Turkish Law”was written as a master's thesis. The main reason why this title was chosen as a thesis subject is that it intersects on different areas of law. By means of this, it can be demonstrated that Roman Law has affected many areas of the modern law. Because the main objective of this study is to emphasize the common grounds of Roman Law and Turkish Law. Within this context, especially co-ownership, liability and actio pro socio were focused on and each title was examined comparatively in terms of Roman Law and Turkish Law. For this purpose, the first chapter titled“The Concept of Ordinary Partnership and the Birth of the Ordinary Partnership”indicates the legal definition of the ordinary partnership. In the rest of the chapter, the foundation of the ordinary partnership in Roman Law was examined and the development of the ordinary partnership was explained. Then, the elements of the ordinary partnership were discussed, and special attention was paid to the person, share and affectio societatis. At the end of the chapter, while the difference between ordinary partnership and the association is revealed, it is also explained that the ordinary partnership does not have a legal personality. In the second chapter of the study titled“Governing Law of the Ordinary Partnership”, especially the articles regulating the legal relationship between the partners were in focus. The relations of the ordinary partnership with third parties are explained in terms of procuration, and it was emphasized that the administration and procuration were used together in the ordinary partnership. In the third chapter titled“Termination of the Ordinary Partnership”the common reasons in Roman Law and Turkish Law that terminate the ordinary partnership were discussed. The whole study has been designed by paying attention to the common elements of Roman Law and Turkish Law. In order not to miss the common grounds of the ordinary partnership in Roman Law and Turkish Law, no period of Roman Law was excluded. With this study, it has been tried to underline that the way to have modern legal knowledge passes through Roman Law knowledge.