İşgörenlerin motivasyonu ile gizli maliyet ilişkisinin tespiti: Bir Uygulama
Determining the relationship between employees' motivation and hidden costs: An Application
- Tez No: 695904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE ÖMÜRBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bireyleri her türlü amaca ulaşmak için harekete geçiren güç olarak tanımlanan motivasyon kavramı, diğer tüm alanlarda olduğu gibi işletmede de önemlidir. Gerek çalışanlar gerekse yöneticiler açısından işletmeye katkı sağlamakta, çalışanları psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan işletmeye bağlı hale getirmektedir. Gizli maliyet ise işletmelerin devamlılığı açısından önemli bir unsurdur. İşletme için gizli maliyetler çoğu zaman ölçülemeyen veya görülemeyen maliyetler olarak ifade edilmektedir. Bu maliyetler somut olarak elde edilemese de işletmelerde çalışanlar ve yöneticilerin motive olma durumlarını ve iş performanslarını etkileyebilmektedir. Bu noktada işletmelerin rekabetçi güç avantajı sağlamak için maliyetlerini kontrol altında tutmaları ve çalışanların motivasyon durumlarını da üst düzeye çıkarmaları işletmenin devamlılığı açısından büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada gizli maliyet ve motivasyon kavramları arasındaki ilişkiyi işletme özelinde incelemek, işletmedeki gizli maliyetleri ortaya çıkarmak açısından işletmenin yararına olacaktır. Bu çalışmada, Manavgat Side Bölgesi'nde bulunan bir otel zincirindeki 400 çalışan ana kütle olarak belirlenmiştir. bu çalışanlardan 257 kişiye anket uygulanabilmiştir. Buna bağlı olarak geri dönüş olarak % 64 olarak tespit edilmiştir. Çalışanların; motivasyon durumları, işteki aksaklıklar ve bu aksaklıkların maliyete etkisi hakkındaki görüşleri ile gizli maliyet ilişkisini belirleyebilmek için istatiksel analiz tekniklerden; tanımlayıcı istatistikler, Tek Örneklem T Testi (One sample t test), Mann Whitney U Testi ve Kruskall Wallis Testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre: işletmede çalışanların ve yöneticilerin motivasyonunun işteki verimlilik, performans gibi birçok faktörü etkileyerek iş kaybı, iş hataları, mesleki kaza ve yaralanmalar ve aklen işte olmama gibi birçok durumu ortaya çıkardığı görülmüştür. Ayrıca çalışanların bakış açısına göre, motivasyon düşüklüğünün gizli maliyetleri artırdığı yargısına iyinin üzerinde katılım sağlamalarından dolayı motivasyon ve gizli maliyet arasında ters yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu durum da çalışanların motive edici durumlarda işe daha bağlı oldukları aksi durumda işletme açısından ölçülemeyen ama hissedilen bir maliyet diyebileceğimiz gizli maliyeti doğurduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of motivation, which is defined as the power that drives individuals to achieve all kinds of goals, is also important in business as in all other fields. It contributes to the business both on the basis of employees and managers, and makes employees psychologically, socially and economically dependent on the business. Hidden cost is an important factor for the continuity of businesses. Hidden costs for the business are often expressed as costs that cannot be measured or seen. Although these costs cannot be obtained in concrete terms, they can affect the motivation and job performance of employees and managers in enterprises. At this point, it is of great importance for businesses to keep their costs under control in order to gain competitive power advantage and to maximize the motivation of the employees. Therefore, in this study, examining the relationship between the concepts of hidden cost and motivation will be in the interest of the business in terms of revealing the hidden costs in the business. In this study, 400 employees in a hotel chain in Manavgat Side Region were determined as the main mass. Survey was applied to 257 of these employees. Accordingly, it has been determined as 64% return. Employees; statistical analysis techniques in order to determine the relation between motivation states, business disruptions and their opinions on the effects of these disruptions on cost and hidden cost; descriptive statistics, One Sample t Test, Mann Whitney U Test and Kruskall Wallis Test were applied. According to the results obtained from the research, it has been observed that the motivation of the employees and managers in the company affects many factors such as productivity and performance at work, resulting in many situations such as job loss, work errors, occupational accidents and injuries, and mental absenteeism. In addition, according to the perspective of the employees, it has been determined that there is an inverse relationship between low motivation and hidden costs due to the fact that they participate in the judgment that low motivation increases hidden costs. In this case, it has been observed that employees are more committed to the job in motivating situations, otherwise it causes a hidden cost that cannot be measured in terms of business but can be called a perceived cost.