Kamu hizmet işletmelerinde iç denetim ve iç kontrol uygulaması resmi huzurevleri iç denetim ve iç kontrol örneği
Internal audit and internal control implementation in public service enterprises official services internal audit and internal control example
- Tez No: 695913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU CELAYİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İç denetim ve iç kontrol Türkiye ve bilhassa pek çok Avrupa Birliği ülkesinin idari yapısında güçlü bir biçimde yerini alırken diğer ülkeler de idari yapılarında bu sistemin kurulması eğilimi içine girmişlerdir. İç denetim ve iç kontrol, dünyadaki ekonomik krizlerle beraber oldukça fazla yoğunlaşılan kavramlar haline gelmiştir. Uluslararası alanda durmaksızın gelişim gösteren iç denetim ve iç kontrol bugün yükselen değerler olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak özel sektör alanında uygulamaları yapılan iç denetim ve iç kontrol faaliyetleri zaman içerisinde kamu hizmetlerinde de kendisine yer bulmaya başlamıştır. Yeni kamu yönetimi anlayışının kayda değer etkisi ile birlikte kamu iç denetim ve iç kontrol uygulamaları gelişerek yaygın hale gelmiştir. 2003 tarihiyle birlikte Avrupa Birliği uyum süreci çerçevesinde ve kamu yönetimindeki dönüşümün gereklilikleri sonucunda bazı mevzuat düzenlemeleri gerçekleştirilmiştir. Bu düzenlemeler arasında 2003'te yürürlüğe sokulan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nda iç denetim ve iç kontrol kavramlarına yer verilerek kamu iç denetim ve iç kontrolünün genel kapsamı ortaya çıkarılmıştır. Böylelikle Türk kamu yönetiminde çağdaş manada iç denetim ve iç kontrol uygulamaları başlamıştır. Bu çalışmada kamu hizmet işletmeleri olan resmi huzurevlerinin iç denetim ve iç kontrol uygulamalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ilk olarak iç denetim ve iç kontrol kavramları incelenecektir. İkinci olarak kamu iç denetimi ve iç kontrolü hakkında bilgiler verilerek, resmi huzurevlerinin iç denetimlerine ilişkin açıklamalar sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Internal audit and internal control in particular Turkey and many European Union countries taking the place of a stronger administrative structure, administrative structures in other countries also tend to have entered into the establishment of this system. They have become concepts that are highly concentrated with the economic crises around the world. Internal audit and internal control, which are constantly developing in the international arena, today emerge as rising values. Internal audit and internal control activities, which were first applied in the private sector, started to find a place in public services in time. With the significant effect of the new public management approach, public internal audit and internal control practices have developed and become widespread. In 2003, some legislative arrangements were made within the framework of the European Union harmonization process and as a result of the requirements of the transformation in public administration. Among these regulations, the general scope of public internal audit and internal control was revealed by including the concepts of internal audit and internal control in the Public Financial Management and Control Law No. 5018, which was put into effect in 2003. Thus, internal audit and internal control practices in a contemporary sense started in Turkish public administration. In this study, it is aimed to examine the internal audit and internal control practices of official rest homes, which are public service enterprises. Within the scope of the study, the concepts of internal audit and internal control will be examined first. Secondly, information on public internal audit and internal control will be given, and explanations regarding the internal audits of official rest homes will be presented.