İşletmelerde finansal risk analizi: Batı Akdeniz Bölgesindeki tarım işletmeleri üzerine bir araştırma
Financial risk analysis in business: A Research on agricultural enterprises in The Western Mediterranean Region
  1. Tez No: 695960
  2. Yazar: SEZEN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAYRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda serbest piyasa koşulları ekonomik paremetlerin önemli ölçüde değişmesine neden olmuştur. Bu değişimler reel sektör işletmelerinin faaliyetlerini etkileyen bir takım finansal risklere neden olmaktadır. Finansal risklerin belirlenerek analiz edilebilmesi için çeşitli sınıflandırmalar yapılmıştır. Finansal risklerden korunmak için vadeli piyasalarda işlem görmekte olan türev ürünler ile zararın tazminini sağlamakta olan sigortalar gibi çeşitli araçlar geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Batı Akdeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir tarım işletmesinin finansal risklerini analiz etmektir. Çalışmada tarım işletmesinin beş yıllık faaliyet dönemine ilişkin finansal tabloları Karşılaştırmalı Tablolar Analizi, Dupond Analizi, Oran Analizi ve Trend Analizi yöntemleri ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucu tarım işletmesinin finansal risklerinin likidite riski, döviz kuru riski, enflasyon riski olduğu tespit edilmiştir. Uygulama ile bulunan sonucun tarım işletmesi yöneticilerinin alacakları kararlarda yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, free market conditions have caused a significant change in economic parities. These changes cause a number of financial risks affecting of the activities of real sector enterprises. Various classifications have been made so that financial risks can be identified and analyzed. Various tools have been developed to protect aginst financial risks such as future markets and insurances that provide retriment of loses. The aim of this study is to analyzed the financial risks of an agricultural enterprise operating in the Westen Mediterrian Region. In this study financial statements of the agricultural enterprises for the five year operating period were examined with Horizontal Analysis, Dupond Analysis, Rate Analysis and Trend Analysis. As a result of the application the financial risks of agricultural enterprise were found to be liquidty risk, exchange rate risk and inflation risk. The result of the case study is thought to be helpful for the decisions of the agricultural enterprises managers.