Sanayi politikaları ile sosyal refah arasındaki ilişkiler: Türkiye örneği
The relationship between industrial policy and social welfare: Turkey
  1. Tez No: 695972
  2. Yazar: YAĞMUR SULTAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluşu sonrası 1923 Yılı İktisat Kongresi ile başlayan Türkiye Sanayi yapılanması, özelde ve globalde yaşanan dönüm noktaları ile değişime uğramıştır. Bu dönüşüm noktalarından ilki, 1960 Askeri darbesi, bir diğeri 1980 Askeri darbesidir. Bir sonraki dönüm noktası ise 2001 Ekonomik Krizidir. İthal ikameci olarak başlayan sanayi politikaları dönem içinde teknolojik ve rekabet edebilen bir yapıya bürünmüştür. Nüfusu doğrusal olarak büyümekte olan bir ülke olarak Türkiye, refah seviyesinde genel trendde artan ancak dönemsel incelendiğinde yükselmeler/alçalmalar gösteren bir ülkedir. Bunun temel sebeplerinden biri olarak iktisadi politikalardaki istikrarsızlık gösterilebilir. Yakın dönem Sanayi Politikaları ülkeyi, rekabet edebilen bir ekonomisi olan, teknolojik olarak çağı yakalamış ve refah bir topluma sahip ülke haline getirmek üzerinedir.
Özet (Çeviri)
In the period starting from the establishment of the Republic of Turkey, the industry has undergone many changes individually and globally after the Economics Congress held in 1923. The first cause of these changes is the 1960 Military coup and another one is the 1980 Military coup. The next turning point is the 2001 Economic Crisis. Industrial policies which started as import substitutes, turned into a technological and competitive structure during the period. Turkey is a country that shows a linear increase in the population. Although the welfare level shows an increase in the general trend, it shows increases/decreases when examined periodically. One of the main reasons for this is the instability in economic policies. The recent era of industrial policies' aim is to turn the country into a country with a competitive economy, a technologically up-to-date and prosperous society.