Hizmetkâr liderliğiniş performansı üzerindeki etkisinde iş tatmininin aracılık rolü
The mediating role of job satisfaction in the effect of servant leadership on job performance
- Tez No: 695973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE ATİLLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Araştırmanın amacı, hizmetkâr liderliğin iş performansı ve iş tatmini üzerindeki etkisini bütüncül bir model içerisinde ele alarak, iş tatmininin bu ilişkideki aracılık rolünü açığa kavuşturmaktır. Tanımlayıcı, kesitsel tasarım kullanılan araştırma Antalya ilinin 9 devlet hastanesinde 2019 yılında yürülmüştür. Araştırmanın örneklemini Antalya ilinin 9 devlet hastanesinde çalışan 1098 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada Dinnis ve Winston'un Hizmetkâr Liderlik Ölçeği, Kirkman ve Rosen'ın İşgören Performans Ölçeği, Weiss, Davis, England ve Lofquirt tarafından geliştirilen Minnesota İş Tatmini Ölçeği, sosyodemografik ve çalışma özellikleri formu kullanılmıştır. Araştırma modelini analiz etmek için SPSS programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Çalışmada sağlık çalışanlarının hizmetkâr liderlik algılarının, iş performansı düzeyleri ve iş tatmini düzeyleri aralarında anlamlı pozitif bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Çalışanların hizmetkâr liderlik algılarının iş performansı düzeyleri üzerindeki etkisinde iş tatmini düzeylerinin kısmi aracılık rolü olduğu saptanmıştır. Sağlık çalışanları üzerinde hizmetkâr liderliğin etkili bir liderlik tarzı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, bu araştırmanın çalışan performansı ve tatmininin geliştirilmesinde, örgüt yöneticilerine ve araştırmacılara yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the mediating role of job satisfaction in this relationship by holistically discussing the job performance and job satisfaction of servant leadership. This descriptive cross-sectional study was conducted in 9 public hospitals in Antalya from 2019. The study sample included 1098 healthcare professionals working in the 9 public hospitals in Antalya. This study used the Servant Leadership Scale by Dennis and Winston, the Employee Performance Scale by Kirkman and Rosen, the Minnesota Job Satisfaction Scale by Davis, England and Lofquirt (1967), and a sociodemographic and work characteristics questionnaire. The study model was analyzed using descriptive statistics, confirmatory and exploratory factor analyses through SPSS software. This study found a positive significant relationship between healthcare professionals' servant leadership perspectives and their level of job performance and job satisfaction. Employees' level of job satisfaction had a partial mediator role in the effect of employees' perspective of servant leadership on their level of job performance. Servant leadership is an effective leadership type for healthcare professionals. In addition, this study can guide the development of employee performance and satisfaction by organization managers and researchers.