Özelleştirmeyi etkileyen faktörlerin önem derecelerinin belirlenmesi
Determining the importance levels of the factors affecting privatization
- Tez No: 695988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülke ekonomisinin serbest piyasa sistemine geçişinde önemli aşamalardan biri olan özelleştirme uygulamalarına sadece bütçeye katkısı yönünden bakmak ve kamudan özel kesime mülkiyet devri olarak görmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Zira özelleştirme; ülke ekonomisi ve kamu bütçesinden siyasi ve toplumsal yapıya kadar çok geniş bir etki alanına sahip önemli ekonomiye müdahale araçlarından biridir. Bu bilgi ışığında çalışmanın temel amacı; özelleştirme uygulamalarının dayandığı ekonomik, mali, toplumsal ve siyasi unsurların önem derecelerini ortaya koymak olarak belirlenmiştir. Çalışmada Özelleştirme İdaresi Başkanlığı uzmanlarından anket yoluyla elde edilen veriler kullanılmıştır. Özelleştirme uygulamalarının dayandığı unsurların önem derecesi Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmada ekonomik unsurların, özeleştirme kararlarında diğer unsurlara göre daha önemli görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It will not be the right approach to look at privatization practices, which are one of the important stages in the transition of the country's economy to the free market system, only in terms of their contribution to the budget and view them as a transfer of ownership from the public to the private sector. Because privatization is one of the important means of intervention in the economy, which has a very wide range of influence from the country's economy and public budget to the political and social structure. In the light of this information, the main purpose of the study has been determined as revealing the importance of the economic, financial, social and political elements on which the privatization practices are based. In the study, the data obtained from the experts of the Privatization Administration through questionnaires were used. The degree of importance of the elements on which the privatization practices are based has been analyzed by the Analytical Hierarchy Process method. In the study, it was concluded that economic factors are considered more important than other factors in privatization decisions.