Terörle mücadelede stratejik istihbaratın rolühttp://172.16.2.176:8102/UlusalTezMerkezi/YonetimPaneli/tezDetay.jsp?sira=15454
The role of strategic intelligence in the fight against terrorism
- Tez No: 695999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Terörizmle mücadele 11 Eylül saldırılarından çok önce dahi istihbarat toplulukları için zor bir görev olarak nitelendirilmiştir. Terörist gruplar genellikle küçük, dağınık olduğundan ve geleneksel devlet temelli bir tehdidin geniş altyapısına güvenmeleri gerekmediği için istihbarat topluluğunun, terörist niyetlerini kavramak için geleneksel araç ve teknikleri kullanma becerisiyle yetenekleri sınırlıdır. Meydana gelen terörist saldırılar sonrasında yapılan araştırmalar saldırıyı önleyebilecek istihbarat bilgilerinin mevcut olduğunu ancak bu bilgiler doğrultusunda gerekli adımların atılmadığını ortaya koymuştur. 9/11 Komisyon Raporunda da ifade edildiği gibi, bu tür felaketlerin sebepleri analitik hayal gücü ve tehdide ilişkin uzun vadeli stratejik istihbarat eksikliği olarak görülmüştür. Çalışmada sürpriz saldırılar ile gelecekteki felaketlerin daha fazla hayal gücü ve stratejik istihbarat sayesinde önlenebileceği gösterilmeye çalışılmıştır. Bu maksatla stratejik istihbaratın temelde yer aldığı ve diğer istihbarat türleri ile sürekli etkileşimde bulunduğu, bir istihbarat ağı oluşturulmalıdır. Ayrıca, stratejik istihbarat ve politik karar alıcılar arasındaki gerekli ilişki kurulması ve geçmişten gereken derslerin çıkarılması durumunda saldırıların önlenebileceği düşünülmektedir. Bu maksatla diğer çalışmalardan farklı olarak en önemli istihbarat başarılarından biri olarak gösterilen Usame bin Ladin'in yakalanması sürecinde icra edilmiş olan Neptün Mızrağı operasyonu stratejik istihbaratın kullanımı kapsamında örnek olay olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fight against terrorism has been described as a difficult task for the intelligence communities long before the 9/11 attacks. Because terrorist groups are often small and scattered and do not need to rely on the broad infrastructure of a traditional state-based threat, the intelligence community's ability to use traditional tools and techniques to grasp terrorist intentions is limited. Research conducted after the terrorist attacks has revealed that there is intelligence that can prevent the attack, but necessary steps are not taken in line with this information. As stated in the 9/11 Commission Report, the causes of such disasters have been seen as a lack of analytical imagination and long-term strategic intelligence regarding to threat. The study attempted to show that surprise attacks and future disasters can be prevented thanks to more imagination and strategic intelligence. For this purpose, an intelligence network should be established, in which strategic intelligence is fundamental and constantly interacts with other types of intelligence. In addition, it is thought that attacks can be prevented if the necessary relationship between strategic intelligence and political decision-makers is established and lessons learned from the past. For this purpose, the Neptune Spear operation, which was carried out during the capture of Osama bin Laden, which is shown as one of the most important intelligence achievements unlike other studies, has been examined as a case study within the scope of the use of strategic intelligence.