Fâtımîler döneminde eğitim
Education during the Fatimids
  1. Tez No: 696002
  2. Yazar: MÜNİR ECER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYUP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Fâtımîler döneminin eğitim sistemini incelemek ve değerlendirmektir. Çalışmanın alt amaçları; Fâtımîler tarafından kullanılan İsmâîlî dâvet sistemini yapısal ve eğitim-bilimsel açıdan incelemek, söz konusu dönemde eğitim için kullanılan ortamları tespit etmek ve eğitim faaliyetlerine ilişkin detayları irdelemektir. Çalışmada bilimsel araştırma yöntemi olarak nitel yöntem ve bu yöntemin bir deseni olan durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma sürecinde Fâtımîler döneminde dâvet sistemi, eğitim ortamları ve eğitim faaliyetlerine ilişkin temalar elde edilmiş ve bulgulara ulaşılmıştır. Dâvete ilişkin olarak bu sistemin başlangıcı ve ilk dâîler, dâîlerin yeterlikleri, dâvetin temel özellikleri, dâvet bölgeleri, dâvetin psikolojik ilkeleri ve eğitim felsefesine dair veriler elde edilmiştir. Bu dönemde evler, câmiler, saraylar, Dâru'l-Hikme (Dâru'l-İlm), medreseler ve kütüphanelerin eğitim ortamı olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Eğitim faaliyetlerine gelindiğinde, eğitime konu edilen ilimler ve öğretim sürecinde kullanılan ilke ve yöntemlere ilişkin verilere ulaşılmıştır. Eğitime konu edilen ilimler; dinî, beşerî ve aklî olarak kategorize edilmiştir. Bununla birlikte okutulan dersler esnasında öğretim ilkeleri olarak öğrenciye görelik, bilinenden bilinmeyene, bütünlük ve otorite; öğretim yöntemi olarak da anlatım, soru-cevap, tartışma ve örnek olayın kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine and evaluate the education system of the Fatimid period. Sub-objectives of the study; to examine the Ismaili invitation system used by the Fatimids from a structural and educational-scientific point of view, to identify the environments used for education in the said period, and to examine the details of educational activities. In the study, the qualitative method and case study, which is a pattern of this method, were used as scientific research methods. In the research process, themes related to the invitation system, educational environments and educational activities in the Fatimids period were obtained and the findings were acquired. Regarding the invitation, the beginning of this system and the first applications, the competencies of the students, the basic features of the invitation, the regions of the invitation, the psychological principles of the invitation, and data on the education philosophy were obtained. In this period, it was revealed that houses, mosques, palaces, Dâru'l-Hikme (Dâru'lİlm), madrasahs and libraries were used as educational environments. When it comes to educational activities, data on the sciences that are the subject of education and the principles and methods used in the teaching process were found out. Sciences subject to education are categorized as religious, human, and mental. However, during the lessons taught, as the teaching principles, relevant to the student, from the known to the unknown, integrity and authority; it was determined that lecture, question-answer, discussion, and case study were used as teaching methods.