'Deutsch Macht Spass' adlı ortaöğretim Almanca ders kitabının konuşma becerisi açısından incelenmesi
Review of the secondary education German textbook titled 'Deutsch Macht Spass' in terms of speaking skills
- Tez No: 804469
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim kurumlarının ikinci yabancı dil Almanca derslerinde Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunun kararıyla kullanılan“Deutsch macht Spaß A1.2”adlı ders kitabı konuşma becerisi açısından incelenmiştir. Söz konusu Almanca ders kitabında, konuşma becerisinin gelişimine yönelik etkinliklere ve alıştırmalara ne kadar yer verildiği ve yeterli olduğu, etkinlik ve alıştırmaların Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni'ne (AOBM) uygunluğu, Krumm'un (1994)“Stockholm Kriterleri”ile Funk'un (2004) geliştirdiği“Ders kitabı analizi için kalite özellikleri”adlı çalışması baz alınarak oluşturulan özgün kriterler kataloguna uygunluğunu tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla“Deutsch macht Spaß”adlı ortaöğretim Almanca ders kitabında yer alan 51 konuşma etkinliği detaylı bir şekilde incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırmada toplanan veriler doküman analizi yöntemiyle incelenmiş ve sonrasında betimsel analiz yöntemine göre yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda bahsi geçen ders kitabının her ünitesinde ve yaklaşık her konuda konuşma etkinliğine yer verildiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte konuşma becerisinin önemsendiği ve öğrenci seviyesinin göz önünde tutulduğu tespit edilmiştir. Söz konusu Almanca ders kitabında verilen konuşma etkinliklerinin AOBM'nde A1 düzeyi konuşma becerisi ile ilgili kazanımları içerdiği görülmüştür. Ayrıca Krumm'un (1994)“Stockholm Kriterleri”ile Funk'un (2004)“Ders kitabı analizi için kalite özellikleri”adlı çalışması baz alınarak oluşturulan özgün kriterler kataloguna da uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the textbook“Deutsch macht Spaß A1.2”, which is used in the second foreign language German lessons of secondary education institutions with the decision of the Ministry of National Education Board of Education and Instruction, was analysed in terms of speaking skills. The aim of the study was to determine the extent to which activities and exercises for the development of speaking skills are included and sufficient in this German textbook, the conformity of the activities and exercises with the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), the“Stockholm Criteria”of Krumm (1994) and the catalogue of original criteria based on the“Quality features for textbook analysis”developed by Funk (2004). For this purpose, 51 speaking activities in the secondary German textbook“Deutsch macht Spaß”were analysed and evaluated in detail. The data collected in the study were analysed by document analysis method and then interpreted according to descriptive analysis method. As a result of the findings, it was determined that speaking activities were included in every unit and in almost every subject of the mentioned textbook. In addition, it was seen that speaking skill was given importance and the level of the student was taken into consideration. It has been observed that the speaking activities in the German textbook in question include the A1 level speaking skill acquisitions in the CEFR. In addition, it was found to be in accordance with the catalogue of original criteria based on Krumm's (1994)“Stockholm Criteria”and Funk's (2004)“Quality features for textbook analysis”.