Comparison of the lumbar lordosis measured by cobb and projection area length squared methods on computed tomography images in median section
Bilgisayarlı tomografi görüntülerinden median kesitte hesaplanan cobb ve uzunluk başına düşen alan yöntemleri ile hesaplanan bel eğriliği değerlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 696123
  2. Yazar: ELHAM MAJEED FLAYH FLAYH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, cinsiyet ve yaş farklılıkları göz önünde bulundurularak, LL ölçümlerinde Cobb açısı metodu ve Pal tekniklerinin karşılaştırılmasını hedeflemektedir. Bu çalışma, araştırmada kullanılan iki teknikteki gibi, BT görüntülerinin niteliklerini araştırmayı da amaçlamaktadır. Toplam 70 BT görüntüsü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Bölümünden alınmıştır. Görüntüler sırt üstü yatmış pozisyonda çekilmiştir. LL ölçümünde kullanılan Cobb açısı metodu ve Pal tekniği ölçümlerinde kullanılan ImageJ uygulaması için gerekli çözünürlük kriterlerini karşılamayan 7 görüntü nedeniyle sonuçta 63 görüntü kullanılmıştır. Çalışmamızın sonuçları ile, Cobb açısı metodu ve PAL tekniği arasında yaş ve cinsiyete bakılmaksızın bir ilişki bulunmadığı ortaya konulmuştur. Bununla beraber, Parson korelasyon testi uygulanan genel popülasyonun (19-80 yıl aralığında) yaş değişkeni, Cobb açısı ve PAL arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunmamıştır. Kadın bireylerde (34) değil ama erkek bireyler (29) ayrıldığında, iki teknik arasında orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur ki, PAL tekniği erkeklerde LL ölçümlerinde güvenilir ve geçerli olabileceği bulunmuştur. Cobb ve PAL arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. Ayrıca, bulgular BT görüntülerinin görece yüksek doz radyasyon kullanması ve düşük kalite sorunları nedeniyle LL'in belirlenmesinde güvenilir olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına ve literatür taramasına dayanarak, bu çalışma için altın standart olarak kullanılan Cobb açısı metodunun önemli ölçüde gözlemciler arası ve gözlemci içi taraflılıkla ilişkisi olmasından, gelecekteki çalışmaların TRALL ve LSA gibi farklı metotların kullanılarak desteklenmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
This study was intended to compare Cobb method and PAL technique in measuring LL, while also accounting for gender and age differences. The study also aimed to investigate the quality of CT images, as used in the two techniques in this research. A total of 70 CT scan images were obtained from the Radiological Department of Ondokuz Mayis university hospital in Samsun, Turkey. The images were obtained in supine. Eventually, a total of 63 images were used in this study because 7 of them did not meet resolution requirements for ImageJ application, which was used to analyze the images while measuring LL using the Cobb method and the PAL technique.The findings of the study revealed that, regardless of gender and age, there is no correlation between the Cobb method and the PAL technique. However, Pearson correlation test between the age variable general population (which range 19_80 years), Cobb angle and PAL were performed was discovered there is no statically significant correlation. When the male sample was separated from the rest of the sample which were 29, it was discovered that there is an intermediate relationship between the two methods, which reveals that the PAL technique could be valid and reliable in measuring LL in males, but not in females which were 34.it was discovered there is no statically significant correlation between Cobb and PAL, Also, the findings revealed that CT scan images are not reliable in assessing LL using PAL because of relatively low-quality issues and the use of high quantities of radiations in CT scanning,based on the findings of this study and that of the literature review, it was recommended that future research should confirm the results of this study by using different and more reliable methods, namely TRALL and LSA, considering that the Cobb angle method, which was used as a gold standard in this study, is associated with significant inter- and intra-observer biases.