Gebe kadınlarda abortuslarda, ferroptozisin GSH ve GPX4antikorları aracılığı ile değerlendirilmesi
Evaluation of ferroptosis in abortions in pregnant women via GSH AND GPX4 antibodies
- Tez No: 1014011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN DENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ferroptozis, oksidatif stres ve antioksidan sistem arasındaki dengenin bozulması nedeniyle ortaya çıkan demir bağımlı bir hücre ölümü çeşididir Ferroptoz, programlı hücre ölümünün çeşitlerinden biri olmakla birlikte morfolojik, biyokimyasal ve genetik olarak apoptozis, nekroptozis ve otofajiden farklı bir hücre ölümü çeşidi olarak tanımlanmıştır. Abortus 20.gebelik haftasından önce veya 500 gramdan daha düşük fetal ağırlığa sahip bir fetüsün ve eklerinin tamamının veya bir kısmının uterin kavite dışına atılması olarak kabul edilir. Gebelik esnasında antioksidan sistem bozularak oksidatif hasar yapıp ferroptoza yol açıp abortusa neden olabilir. Bu çalışmada, abortus hastalarında ferroptozun tetiklenmesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız immünhistokimyasal yöntem ile yapıldı. Bu çalışmaya Haziran 2025-Aralık 2025 tarihleri arasında Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği, acil servisi ve Alanya özel sağlık merkezlerine başvuran, gebeliği spontan abortus veya isteğe bağlı abortus nedeniyle sonlanmış hastalar kabul edildi. Çalışma grubunu 10 hafta altı spontan abortus yapan gebeler (n:15), Kontrol grubunu 10 hafta altı isteğe bağlı kürtaj yatıran gebeler (n=15) oluşturmuştur. 18-42 yaş arası gebe küretaj materyalleri çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya katılmak için gerekli ve yeterli veri toplanamayan, hipertansiyon, diyabet, maternal enfeksiyon, bilinen maternal sistemik hastalığı olan ve komplet abortus hastalarının küretaj materyalleri dahil edilmemiştir. Çalışma ve kontrol grubunu oluşturan gebelerin kürtaj materyali dokuları; hastaların onamları alındıktan sonra histopatolojik ve histokimyasal incelemeye alınmıştır. GPX4 ve GSH antikorları vasıtasıyla doku GSH, GPX4 düzeyleri tespit edilmiştir. Bulgular: İsteğe bağlı kürtaj yaptıran grup kendi içerisinde fetal kalp atımının tespitine göre, fetal kalp atımı oluşmuş FKA (+) (fetal kalp sesi pozitif) (n:7) ve FKÖ (n:8) (fetal kalp sesi öncesi) gebeler olarak 2 grup halinde değerlendirilmiştir. Çalışma SA(n:15), FKA (+) (n:7) FKÖ (n:8) olarak 3 grup halinde değerlendirilmiştir. Grupların yaş açısından homojen olduğunu, ancak gebelik yaşı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Gebelik yaşı SA grubunda FKA (+) ile kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı olarak yüksekti, bu anlamlılığın Bonferroni düzeltmesi sonrasında da sınırda da olsa korunduğu görülmüştür (p=0.016). SA ile FKÖ ve FKA (+) ile FKÖ karşılaştırmalarında anlamlı fark bulunmuştur (her iki karşılaştırma için p<0.001). GNE ekspresyonu FKA (+) grubunda, FKÖ ve SA grupları ile kıyaslandığında anlamlı olarak yüksekti (p<0.05). Ayrıca FKÖ grubunda SA grubu ile kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı olarak yüksekti (p<0.05). GPX4 ekspresyonu FKA (+), FKÖ ve SA grupları arasında anlamlı bir farka sahip değildi (p>0.05). SA grubu, FKA (+) ve FKÖ grupları ile kıyaslandığında lipid vakuolleri içeren desidual hücreler bu grupta belirgin düzeyde artmıştı (H-Skor). Artan vakuolizasyon bozulmuş lipid peroksidasyonu ile ilişkilendirilebilir Sonuç: FKÖ ve SA gruplarındaki GNE ekspresyonu FKA (+) grup ile kıyaslandığında, anlamlı olarak düşüktü. SA grubundaki GNE ekspresyonu FKÖ grubundan anlamlı olarak düşüktü. Bu durum GNE ekspresyonunun fetal viabilite ile ilişkilendirilebileceğini düşündürmüştür GPX4 aktivasyonu gruplar arasında anlamlı bir değişiklik göstermedi. GNE ekspresyonunun azalması ve GPX4 ekspresyonunun değişmemesi, ferroptozun enzim düzeyinden ziyade metabolik düzeyde regüle edildiğini düşündürmektedir. Bu durum GPX4 varlığının tek başına yeterli olmadığını, fonksiyonel etkinlik için GSH varlığının gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Lipid vakuolizasyonu SA grubunda belirgindi, Lipid vakuolizasyonu, bu mekanizmanın histomorfolojik karşılığı olarak değerlendirilebilir ve ferroptoz lehine güçlü bir bulgu olarak kabul edilebilir Çalışmamızda spontan abortus grubunun daha ileri gebelik haftasında olması, bu grubun daha yüksek uteroplasental akıma ve daha yüksek oksijen maruziyetine sahip olduğunu düşündürmektedir. Artmış oksijen düzeyi, lipid peroksidasyonunu artırarak ferroptoz gelişimini kolaylaştırabilir. Bu durum, çalışmamızda gözlenen GNE azalması ve lipid vakuolizasyon artışı ile birlikte değerlendirildiğinde oldukça anlamlıdır. FKA (+) grup ile kıyaslandığında FKÖ ve SA grubunda ferroptozun arttığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective:Ferroptosis is an iron-dependent form of cell death that occurs due to disruption of the balance between oxidative stress and antioxidant defense systems. It is classified as a type of programmed cell death; however, it is morphologically, biochemically, and genetically distinct from apoptosis, necroptosis, and autophagy. Abortion is defined as the expulsion of a fetus and its adnexa from the uterine cavity before 20 weeks of gestation or when the fetal weight is less than 500 grams. During pregnancy, impairment of the antioxidant system may lead to oxidative damage, triggering ferroptosis and consequently resulting in abortion. This study aimed to investigate the activation of ferroptosis in patients with abortion. Materials and Methods:This study was conducted using immunohistochemical methods. Patients who presented to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic, emergency department, and private healthcare centers of Alanya Training and Research Hospital between June 2025 and December 2025, and whose pregnancies were terminated due to spontaneous abortion or elective abortion, were included. The study group consisted of pregnant women who experienced spontaneous abortion before 10 weeks of gestation (n=15), while the control group included women who underwent elective curettage before 10 weeks of gestation (n=15). Curettage materials from pregnant women aged between 18 and 42 years were included in the study. Cases with insufficient clinical data, as well as patients with hypertension, diabetes mellitus, maternal infection, known systemic maternal diseases, and complete abortion were excluded. Curettage materials obtained from both study and control groups were subjected to histopathological and histochemical evaluation after obtaining informed consent. Tissue levels of GSH and GPX4 were determined using specific antibodies. Results:The elective abortion group was subdivided based on fetal cardiac activity into two groups: FKA (+): fetal cardiac activity present (n=7) FKÖ: before fetal cardiac activity (n=8) Thus, three groups were analyzed: SA (spontaneous abortion, n=15) FKA (+) (n=7) FKÖ (n=8) The groups were homogeneous in terms of age; however, a statistically significant difference was observed in gestational age. Gestational age was significantly higher in the SA group compared to the FKA (+) group, and this significance persisted, although borderline, after Bonferroni correction (p=0.016). Significant differences were also observed between SA and FKÖ, and between FKA (+) and FKÖ (p<0.001 for both comparisons). GNE expression was significantly higher in the FKA (+) group compared to both FKÖ and SA groups (p<0.05). Additionally, GNE expression in the FKÖ group was significantly higher than in the SA group (p<0.05). No significant difference was observed in GPX4 expression among SA, FKA (+), and FKÖ groups (p>0.05). Decidual cells containing lipid vacuoles were markedly increased in the SA group compared to the FKA (+) and FKÖ groups (H-score). Increased vacuolization may be associated with impaired lipid peroxidation. Conclusion:GNE expression was significantly lower in the FKÖ and SA groups compared to the FKA (+) group. Furthermore, GNE expression in the SA group was significantly lower than in the FKÖ group. This indicates that GNE expression may be associated with fetal viability. GPX4 activation did not show a significant difference among the groups. The decrease in GNE expression alongside unchanged GPX4 expression suggests that ferroptosis may be regulated at a metabolic level rather than at the enzymatic level. This finding indicates that the presence of GPX4 alone is not sufficient, and that GSH is required for its functional activity. Lipid vacuolization was prominent in the SA group. This finding may represent the histomorphological correlate of ferroptosis and can be considered a strong indicator in favor of ferroptotic cell death. The finding that the spontaneous abortion group was at a more advanced gestational age suggests increased uteroplacental blood flow and higher oxygen exposure in this group. Elevated oxygen levels may facilitate the development of ferroptosis by enhancing lipid peroxidation. When considered together with the decreased GNE expression and increased lipid vacuolization observed in our study, this finding appears to be highly significant. These findings suggest increased ferroptosis in FKÖ and SA groups compared to the FKA (+) group