Sınıf öğretmenlerinin oyunla matematik öğretimine ilişkin görüşleri
The views of classroom teachers about the math teaching with games
  1. Tez No: 696228
  2. Yazar: LEYLA BALTAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin, oyunla matematik öğretimine ilişkin görüşlerini ve matematik öğretiminde oyunları kullanma sıklıklarını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma modeli olan genel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Eskişehir İli Odunpazarı ve Tepebaşı İlçelerinde bulunan ilkokullarında çalışan toplam 359 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen“Sınıf Öğretmenlerinin Oyunla Matematik Öğretimine İlişkin Görüşleri”ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, sınıf öğretmenlerinin oyunla matematik öğretiminin, matematik eğitim öğretim sürecine etkisi olduğunu, öğrenci merkezli eğitime katkısı olduğunu, ancak matematik öğretimi sürecinde kullanılacak oyun ve materyalleri bulma konusunda güçlük çektiklerini ve öğretimde daha çok hazır materyalleri tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca matematik öğretiminde geleneksel oyunları ara sıra kullandıkları, modern oyunları nadiren kullandıkları ve geleneksel oyunları modern oyunlara göre daha sık kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It was aimed in this study to determine the views of classroom teachers about teaching mathematics with games and their frequency of using games in mathematics teaching. The study is conducted with the general survey model which is from quantitative research methods. The research sample consisted of 359 classroom teachers working in primary schools in Eskişehir, Odunpazarı and Tepebaşı districts in the 2020-2021 academic year. To collect data, the“Views of Classroom Teachers on Teaching Mathematics Through Games”scale was used that the researcher developed. SPSS package program was used in the analysis of the data. According to the results it was concluded that the teaching mathematics through games of classroom teachers has an effect on the mathematics education process and contributes to student-centered education, but they have difficulty in finding games and materials to be used in the mathematics teaching process, and they prefer more ready-made materials in teaching. In addition, it has been found that they use traditional games occasionally, rarely use modern games, and use traditional games more often than modern games in mathematics teaching.