Pre-service teachers' and supervisors' views on subject area competency levels of ELT pre-service teachers
Öğretmen adaylarının ve danışmanların İngilizce öğretmen adaylarının konu alan yeterlilik düzeylerine ilişkin görüşleri
  1. Tez No: 696229
  2. Yazar: ELMAS SÜNTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, İngilizce Öğretmenliği aday öğretmenlerinin konu alanı yeterlilik düzeylerine ilişkin danışmanların ve aday öğretmenlerin algılarını araştırmayı ve karşılaştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, bu çalışma açıklayıcı sıralı karma yöntem tasarımını kullanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, 51 aday öğretmen ve 15 danışmandan nicel veri toplamak için İngilizce Öğretmeni Özel Alan Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, derinlemesine nitel veri toplamak için dört aday öğretmen ve dört danışman ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler betimsel istatistik yöntemiyle ve nitel veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, aday öğretmenlerin ve danışmanların aday öğretmenlerin konu alanlarında yetkin olduğuna inandığını ortaya koymuştur. Danışmanlar ve aday öğretmenler, aday öğretmenleri en yeterli olarak Dil Becerilerini Destekleme konusunda, en az yeterli olarak Ölçme ve Değerlendirme konusunda algılamışlardır. Bununla birlikte, aday öğretmenlerin yetkinliklerine ilişkin öz algıları, danışmaların aday öğretmenlerin konu alanı yetkinliği hakkındaki görüşlerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. En önemli fark aday öğretmenlerin kendilerini yeterli, ancak danışmanların aday öğretmenleri kısmen yeterli olarak algıladığı Ölçme ve Değerlendirme kategorisinde bulunmuştur. Görüşme sonuçları aday öğretmenlerin geliştirmesi gereken, öğrenciler için uygun dinleme pasajları bulmak, mesleki gelişim faaliyetlerini planlamak, öğrencilere hazırlıksız konuşma görevleri vermek vb. gibi bazı konu alanı yeterliliklerini tanımlamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate and compare supervisors' and pre-service teachers' views of subject area competency levels of English Language Teaching pre-service teachers. Within this aim, this study adopted the explanatory sequential mixed method design. In the initial phase of the study, the English Teacher Subject Area Competency Scale was utilized to collect quantitative data from 51 pre-service teachers and 15 supervisors. For the second phase of the study, semi-structured interviews with four pre-service teachers and four supervisors were conducted to gather in-depth qualitative data. The quantitative data were analyzed descriptively, and the qualitative data were analyzed using content analysis. The findings revealed that pre-service teachers and supervisors viewed pre-service teachers as competent in their subject areas. Pre-service teachers were perceived as the most competent in Supporting Language Skills and the least competent in Assessment and Evaluation by supervisors and pre-service teachers. However, pre-service teachers' self- perspectives of their competency were higher than supervisors' views on pre-service teachers' subject area competency. The most significant difference was found in the Assessment and Evaluation category, in which pre-service teachers considered themselves competent, whereas supervisors perceived pre-service teachers as moderately competent. The interview results identified some subject area competencies that pre-service ELT teachers might need to improve, such as finding appropriate listening passages for the learners, planning professional development activities, giving unprompted speaking tasks to the students, etc.