Doğu kültüründe, geleneksel Ardahan Damal giysilerinin bebeklerle sembolleşmesi ve etnik değerleriyle günümüz modasına uyarlanması
Symbolising the traditional garments of Damal district of Ardahan city in eastern culture with dolls and adapting it to today's fashion with ethnic values
  1. Tez No: 696267
  2. Yazar: GİZEM AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yapılan araştırmalar ve uygulamalar neticesinde, Damal geleneksel kıyafetleri yıllar önce insanların giydiği fakat artık günümüzde yerini oyuncak bebeklere giydirilmiş üzere sürdürmektedir. Artık günlük hayattan ziyade özel günlerde insanların tercih ettiği bu geleneksel kıyafetin özünü, gelenekselliğini, etnik desenlerini, renklerini ve sembolleşmiş anlamlarını kaybetmeden günümüz teknolojisine uyarlanıp giyilebilir hale getirmeyi amaçlamıştır. Geçmişin altın tozları, her bir deseni, rengi bir ayna gibi insanların yansıması ile oyuncak bebeklerle yaşatılmaktadır. Günümüzde de geleneğini bozmamak adına oyuncak bebeklerden, giyilebilir hale getirilip hayatta kalmayı sunmaktadır. Eskide sıkıştırılıp kalmış geleneksel olan güzellikleri şimdiki teknoloji, kumaş, iplik, tasarım, renk, koleksiyon, board gibi donanımlarla değerlendirmek ve kıyıda köşede kalan güzellikleri canlandırmak, bu projenin önemini vurgulamaktadır. Yapılan araştırmalar bu konuda ülkemizde var olan araştırmaların eksikliğini gidermeye yardımcı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the researches and implications carried out, Damal traditional outfits which used to be worn by its local residences continue to be dressed to dolls nowadays. Thus, this thesis aims to bring those traditional dresses to our daily life again father than wearing in only special occasions without losing its essence, ethnic patterns, colors and symbolized meanings. Precious customs of the those traditional clothes which come from the past are kept alive with dolls, with each pattern and color reflecting people like a mirror. Today, it offers to survive from dolls to be wearable in order not to lose its tradition. It is emphasizing the importance of this project to evaluate the traditional beauties that have been compressed in the past, with the equipments such as up-to-date technology, fabrics, yarns, designs, colors, collections, boards and revive those traditional outfits which are forgetten in the past. The researches that are conducted aim to help eliminating the lacks in the researches in our country.