Sürdürülebilir bir kalkınma modeli olarak Türkiye'de 'Sakin Şehir (Cittaslow /Slow City) hareketi' üzerine bir analiz
An analysis on the slow city movement in Turkey as a sustainable development model
  1. Tez No: 696350
  2. Yazar: AYŞE PEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Küreselleşme, kentleşme ve bu süreçlerle birlikte teknolojik gelişmeler, birbirine benzeyen kent yapılarını ve dokularını ortaya çıkarmıştır. Aynı şekilde birbirinin aynısı olan yaşam tarzları, yemek alışkanlıkları, giyim ve konuşma tarzları, eğlenme biçimi vs. insan yaşamını standartlaştırmış ve birbirini taklit eden kent yapıları ortaya çıkmıştır. Bütün bunlar sonucunda kentler kendine özgün yerel değerlerini, geleneklerini, yöresel lezzetlerini, tarihi dokularını ve kimliklerini netice olarak kaybetmiş ve kaybetmeye de devam etmektedir. Kent yapılarının aynılaşmasına, tek tipleşmesine hız ve tüketim odaklı hayat tarzına karşı ortaya çıkan Sakin Şehir (Cittaslow/Slow City) Hareketi, bunlar karşısında kültürel çeşitliliği, doğal mirası, yerel değerleri, tarihsel zenginliği ve geleneksel lezzetleri muhafaza ederek ve bunları sürdürerek kentlerde yaşam kalitesini artırmayı savunan bir oluşumdur. Küresel tüketim ve küresel üretime karşı yerel tüketimi ve yerel üretimi savunan Sakin Şehir (Cittaslow/Slow City) Hareketi, 15 Ekim 1999 tarihinde İtalya'nın“Greve in Chianti”kentinde ortaya çıkmış ulusal ve uluslararası bir birliktir. Kent yapılarında ve hatta çevrenin korunmasında sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir düzeni savunan Sakin Şehir (Cittaslow/Slow City) Hareketi, İtalyanca“Citta (şehir, kent)”ve İngilizce“Slow (yavaş, sakin)”kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmış bir oluşumdur. Yerelliği, yöreselliği, gelenekselliği ve doğallığı savunan Sakin Şehir (Cittaslow/Slow City) Hareketinin en önemli kriteri, nüfusu 50.000'nin altındaki yerleşim birimlerini kendi bünyesine katmaktır. Sakin Şehir (Cittaslow/Slow City) Hareketi, 7 başlık altında 72 kriterden oluşmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada Sakin Şehir unvanına sahip yerleşim birimlerinin bu unvanı aldıktan sonra nasıl kazanımlar elde ettiklerine bakılacaktır. Aynı şekilde Sakin Şehir (Cittaslow/Slow City) Hareketinin amaçları ve politikaları doğrultusunda artı ve eksi yönleri ele alınarak analizi yapılacaktır
Özet (Çeviri)
Globalization, urbanization and technological developments along with these processes have revealed similar urban structures and textures. Likewise, lifestyles, eating habits, clothing and speaking styles, entertainment style, etc., which are identical to each other. Urban structures that standardized human life and imitated each other emerged. As a result of all these, cities have lost and continue to lose their unique local values, traditions, local flavors, historical textures and identities. The Cittaslow/Slow City Movement, which emerged against the homogenization and uniformization of urban structures and a life style focused on speed and consumption, aims to increase the quality of life in cities by preserving and maintaining cultural diversity, natural heritage, local values, historical richness and traditional tastes. It is a form of local government. The Cittaslow/Slow City Movement, which defends local consumption and local production against global consumption and global production, is a national and international union that emerged on October 15, 1999 in the city of“Greve in Chianti”, Italy. The Cittaslow/Slow City Movement, which advocates a sustainable and livable order in urban structures and even in the protection of the environment, is a formation that emerged by combining the words“Citta (city, city)”in Italian and“Slow (slow, calm)”in English. The most important criterion of the Cittaslow/Slow City Movement, which defends locality, locality, traditionality and naturalness, is to include settlements with a population below 50,000. The Cittaslow/Slow City Movement consists of 72 criteria under 7 headings.. Therefore, in this study, it will be examined how the settlements with the title of Calm City gains after receiving this title. Likewise, the positive and negative aspects of the Cittaslow/Slow City Movement will be discussed and analyzed in line with its aims and policies.