Sivil toplum kuruluşlarında, örgütsel kimlik ve örgütsel DNA'nın gönüllülerin verimliliği, motivasyonu, iş tatmini üzerindeki etkisi
The impact of organizational identity and organizational DNA on volunteers productivity, motivation, job satisfaction at non-governmental organizations
- Tez No: 696359
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada amaç, sivil toplum kuruluşlarında görev alan gönüllülerin, gönüllü oldukları örgütün DNA'sının ve örgütsel kimliğinin, motivasyonları, iş tatminleri ve verimlilikleri üzerindeki etkisini tespit etmek ve ölçmektir. Aynı zamanda araştırmanın bir diğer amacı da başka bir kurumda ücretli olarak çalışan gönüllülerin, ücretli çalıştığı iş yerindeki motivasyonu, iş tatmini ve verimliliği ile gönüllü çalıştığı sivil toplum kuruluşundaki motivasyonu, iş tatmini ve verimliliği arasında farklılık var ise tespit etmek ve ölçmektir. Bu amaçla çalışmada ulusal ve uluslararası platformda faaliyet gösteren 527 sivil toplum kuruluşu gönüllüsüne anket uygulanmıştır. Anketler ilgili kurumların gönüllülerine elden ulaştırılarak uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucu toplanan veriler bir istatistik paket programı (SPSS) kullanılarak güvenilirlik, frekans, korelasyon, regresyon, t testi ve ANOVA testi yapılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; örgütsel kimliğin, motivasyonun alt boyutlarından olan motivasyonsuzluğu negatif yönde etkilerken, dışsal motivasyonu etkilemediği tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel kimliğin, motivasyon, iş tatmini ve verimlilik üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel DNA'nın motivasyonun alt boyutlarından olan içsel motivasyonu pozitif yönde etkilerken dışsal motivasyonu etkilemediği görülmüştür. Ayrıca örgütsel DNA'nın motivasyon, verimlilik ve iş tatmini üzerinde pozitif yönlü etkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın ana değişkenlerinden olan örgütsel kimlik ve örgütsel DNA üzerinde karşılıklı olarak basit doğrusal regresyon analizi yapıldığında örgütsel DNA'nın örgütsel kimliği pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar teorik ve uygulama bağlamında tartışılıp, sonuçlar ışığında sivil toplum kuruluşlarına ve bu alana merak duyan araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and measure the effect of the DNA and organizational identity of the volunteers working in non-governmental organizations on their motivation, job satisfaction and productivity. At the same time, another purpose of the research is to determine and measure the motivation, job satisfaction and productivity of the volunteers working in another institution, if there is a difference between the motivation, job satisfaction and productivity of the non-governmental organization where they work voluntarily. For this purpose, a questionnaire was applied to 527 non-governmental organization volunteers in national and international platforms. The questionnaires were administered to the volunteers of the relevant institutions by hand. The data collected as a result of the survey application were analyzed by using a statistical package program (SPSS) by performing reliability, frequency, correlation, regression, t-test and ANOVA test. As a result of the research; It has been determined that organizational identity negatively affects amotivation, which is one of the sub-dimensions of motivation, while it does not affect extrinsic motivation. In addition, it has been determined that organizational identity has a positive effect on motivation, job satisfaction and productivity. It has been observed that organizational DNA positively affects intrinsic motivation, which is one of the sub-dimensions of motivation, but does not affect extrinsic motivation. In addition, it has been determined that organizational DNA has a positive effect on motivation, productivity and job satisfaction. When a simple linear regression analysis was performed on organizational identity and organizational DNA, which are the main variables of the research, it was concluded that organizational DNA positively affects organizational identity. The results obtained were discussed in the context of theory and practice, and in the light of the results, some suggestions were made to non-governmental organizations and researchers interested in this field.