Türkiye'de vergi düzenlemelerinin muhasebe uygulamalarına etkisi üzerine tarihsel bir inceleme
A historical examination on the effect of tax regulations on accounting practices in Turkey
  1. Tez No: 696412
  2. Yazar: CÜNEYT ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ERSERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bireyler bazı ihtiyaçlarını karşılamak üzere birçok faaliyette bulunurlar. Bu faaliyetleri gerçekleştirirken ekonomik araç ve sistemlere gerek duyarlar. Ekonomik araçların çeşitliliği, artan nüfus sayısı ve teknolojik gelişmeler toplum düzeninde bazı gelişmelerin yaşanmasına yol açmıştır. Bu düzenlemelerin içinde vergi düzenlemeleri ve muhasebe düzenlemeleri de yer almaktadır. Ülkemizde Cumhuriyet ilan edildikten sonra birçok alanda değişimler ve gelişmeler yaşanmıştır. Bu değişimlere muhasebe uygulamaları ve vergi uygulamaları da eşlik etmiştir. Bu dönemde ülkemizde yeni vergisel düzenlemeler karşımıza çıkmıştır. Muhasebe uygulamaları da bu dönemde birçok değişiklik yaşamıştır. Çalışmada ülkemizde Cumhuriyet dönemi ile birlikte uygulanan vergi düzenlemelerinin muhasebe uygulamalarına etkisi üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Bu düzenlemeler muhasebe ve vergi uygulamaları arasında etkileşim yaşanmasını sağlamıştır. Muhasebe ve vergi düzenlemelerinin etkileşim içinde olması vergi düzenlemelerinde muhasebenin kendi dinamiklerini dikkate alan maddelere yer verilmesiyle açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Individuals take many activities to provide some of their needs. While performing these activities, they need economical tools and systems. The diversity of economic tools, increasing population number and technological developments have led to some developments in the social order. Tax regulations and accounting regulations are also included in these regulations. After the proclamation of the Republic in our country, changes and developments took place in many areas. These changes were accompanied by accounting practices and tax practices. In this period, new taxes and regulations have emerged in our country. Accounting practices have also undergone many changes during this period. In this study, it is tried to focus on the effect of tax regulations applied in our country with the Republic period on accounting practices. These regulations provided interaction between accounting and tax practices. The interaction of accounting and tax regulations can be explained by including articles that take into account the dynamics of accounting in tax regulations.