Su yönetimi kapsamında mobil konutlarda suyun etkin kullanılmasının sürdürülebilir kalkınma açısından değerlendirilmesi
Evaluation of effective use of water in mobile houses within the scope of water management in terms of sustainable development
  1. Tez No: 696422
  2. Yazar: SEDA SOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇAKIR KIASIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve insan ihtiyaçlarının evrilmesi ile önem kazanan sürdürülebilir kalkınma kavramı ve sürdürülebilir mimari ilkeleri doğrultusunda, tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanan mobil konutlarda suyun etkin kullanılması detaylı şekilde incelenmiştir. İlk bölümde sürdürülebilirliğin önemi vurgulanmakta ve sürdürülebilir mimarlık ilkeleri incelenmektedir. Ülkemizde su ile ilgili yaşanan ve yaşanacak olan sorunlara bakıldığında, suyun verimli kullanımının artık bir zorunluluk olduğu vurgulanmıştır. Mobil konutların tarihçesi, tanımı, sınıflandırılması gibi konular da yine bu bölümde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde mobil konutlarda suyun etkin kullanımı için geliştirilen atık suların arıtılması ve yeniden kullanılması, yağmur sularının toplanması ve kullanılması, mobil konutlarda tesisat unsurları ile alınabilecek önlemler ve su tasarrufu sağlanması hakkında bilgiler verilmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise çalışmanın sonuçları değerlendirilerek mobil konutlarda suyun verimli kullanımına ilişkin önerilerde bulunulup klasik bir mobil konutla su etkin sistemlerle donatılan bir mobil konutta yıllık su kullanımı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In line with the sustainable development concept and sustainable architectural principles, which have gained importance with the development of technology and the evolution of human needs in recent years, the effective use of water in mobile housing, which has been widely used all over the world, has been examined in detail. In the first part, the importance of sustainability is emphasized and the principles of sustainable architecture are examined. Considering the problems experienced and to be experienced regarding water in our country, it has been emphasized that efficient use of water is now a necessity. Subjects such as the history, definition and classification of mobile homes are also examined in this section. In the second part of the study, information is given about the treatment and reuse of wastewater developed for the effective use of water in mobile houses, the collection and use of rain water, the precautions that can be taken with installation elements in mobile houses and water saving. In the last part of the study, the results of the study were evaluated and suggestions were made regarding the efficient use of water in mobile homes, and annual water use was compared in a conventional mobile home and a mobile home equipped with water-efficient systems.