Akdamar (Van-Gevaş) beldesi ve civarında yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma ve yöre halkının eğitimi
A taxonomic research on macrofungi growing in and around akdamar (Van-Gevaş) district and education of local people
- Tez No: 696463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışması, 2018-2021 yılları arasında Akdamar (Van-Gevaş) Beldesi ve civarından toplanan makrofungus örnekleri üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışması sürecinde toplanan makromantar örneklerinin doğal yetişme ortamlarında renkli fotoğrafları çekilmiştir. Toplanan makromantarların morfolojik ve ekolojik özelliklerinin yanı sıra örneklerle ilgili yöre halkından alınan bilgiler de kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Pezizomycetes ve Agaricomycetes sınıflarına ait 7 takım, 23 familya ve 44 cins içerisinde dağılım gösteren toplam 75 makromantar türü tespit edilmiştir. Bunların 40'ı yenen, 27'si yenmeyen, 8'i zehirli ve 9'u odun tahripçisi özelliktedir. Tespit edilen makromantar örnekleri Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü Mikoloji Araştırma Laboratuvarında (VANF) saklanmaktadır. Teşhisleri yapılan makromantar türlerinin sistematikleri, askokarp veya bazidiyokarp resimleri, yenilebilirlik durumları, yayılışları ve diğer özellikleri de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted on Akdamar (Van-Gevaş) Town and a similar macrofungi sample in the years between 2018-2021. Color photographs of the macrofungus samples collected during the fieldwork were taken in their natural habitats. In addition to the morphological and ecological characteristics of the collected macrofungi, the information obtained from the local people about the samples was also recorded. As a result of field and laboratory studies, a total of 75 macrofungi species, which are distributed in 7 orders, 23 families and 44 genera belonging to Pezizomycetes and Agaricomycetes classes, were identified. Of these, 40 are edible, 27 are inedible, 8 are poisonous and 9 are wood destroyers. Detected macrofungi samples are kept in Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Science, Department of Biology, Mycology Research Laboratory (VANF). The systematics, ascocarp or basidiocarp pictures, edibility status, distribution and other characteristics of the identified macrofungi species are also given.