The moderating role of mindfulness on the relationship between personality traits and climate change anxiety
Kişilik özellikleri ile iklim değişikliği anksiyetesi arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın düzenleyici rolü
  1. Tez No: 871898
  2. Yazar: REYHAN YILDIRIMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, kişilik özellikleri ve iklim değişikliği kaygısı arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın düzenleyici rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemi, Türkiye'de yaşayan 18-45 yaş arasındaki 400 bireyden oluşmaktadır. 265 kadın (%66.3), 127 erkek (%31.8) ve 8 diğer (%2) çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak İklim Değişikliği Kaygısı Ölçeği, Beş Faktörlü Kişilik Özellikleri Ölçeği ve Yenilenmiş Bilişsel-Duygusal Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon Analizi yapılmış, bilinçli farkındalık düzeyinin iklim değişikliği kaygısını yordayıp yordamadığını görmek için ise Basit Doğrusal Regresyon Analizi gerçekleştirilmiştir. Özellikle, bilinçli farkındalığın düzenleyici rolü, Process Macro v3.3 kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, kişilik özellikleri ile iklim değişikliği kaygısı arasında zayıf veya istatistiksel olarak anlamlı olmayan ilişkiler olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bilinçli farkındalığın iklim değişikliği kaygısını olumsuz yönde yordadığı belirlenmiştir. Ek olarak, sonuçlar deneyime açıklık ve nörotisizmin iklim değişikliği kaygısı üzerinde anlamlı bir olumlu etkiye sahip olduğunu, uyumluluğun ise anlamlı bir olumsuz etkisinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Dahası, Düzenleyici Değişken Analizi, bilinçli farkındalığın dışadönüklük ile iklim değişikliği kaygısı arasındaki ilişkide istatistiksel olarak anlamlı bir düzenleyici etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate the moderating role of mindfulness in the relationship between personality traits and climate change anxiety. The sample of the current study consisted of 400 individuals between the ages of 18-45 residing in Turkey. 265 female (66.3 %), 127 male (31.8 %) and 8 other (2%) volunteered to participate in the study. The Climate Change Anxiety Scale, the Five-Factor Personality Questionnaire, and the Cognitive and Affective Mindfulness Scale-Revised (CAMS-R) were used as data collection instruments. Pearson's Correlation Analysis was performed to examine the relationships between variables, while Linear Regression Analysis was conducted to see if mindfulness level predicted the climate change anxiety. Specifically, the moderating role of mindfulness was examined by using the Process Macro v3.3. Results indicated weak or insignificant correlations between personality traits and climate change anxiety. Furthermore, it was found that mindfulness negatively predicted climate change anxiety. In addition, it was observed that openness to experience and neuroticism exhibited a significant positive effect on the climate change anxiety, while agreeableness had a significant negative impact on it. Moreover, Moderation Analysis revealed that mindfulness had statistically significant moderating effect on the relationship between extraversion and climate change anxiety.