IMI grubu ve konvansiyonel çeltik (Oryza sativa L.) çeşitlerinin verim ve kalite özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of IMI group and convantional rice (Oryza sativa L.) cultivars for yield and qualty traits
  1. Tez No: 696571
  2. Yazar: ALİ DOĞAN GÜNERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, IMI grubu ve konvansiyonel çeltik çeşitlerinin verim ve kalite özellikleri bakımından karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. Deneme, 2020 yılı çeltik yetiştirme döneminde Tekirdağ ili Küçükkarakarlı Köyünde üretici tarlasında, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada, IMI grubunda yer alan Rekor CL, Efsane CL, Köprü CL, Luna CL, Colombo CL çeşitleri ve konvansiyonel grupta yer alan Osmancık-97, Yatkın, Edirne, Cameo, Vasco çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada, tane verimi, metrekaredeki bitki sayısı, çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, bitki boyu, salkım uzunluğu, salkımda tane sayısı, salkımda tane ağırlığı, hasat indeksi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, toplam pirinç randımanı, kırıksız pirinç randımanı, kırmızı tane oranı, ham tane oranı ve stertilite oranı incelenmiştir. Çalışmada, olgunlaşma gün sayısı, bitki boyu, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, kırmızı tane oranı ve ham tane oranı bakımından konvansiyonel çeşitler; toplam pirinç randımanı ve kırıksız pirinç randımanı bakımından IMI grubu çeşitlerin daha yüksek değerlere sahip olduğu, tane verimi, metrekaredeki bitki sayısı, çiçeklenme gün sayısı, salkım uzunluğu, salkımdaki tane sayısı, salkımdaki tane ağırlığı hasat indeksi ve sterilite oranı bakımından ise her iki grubun benzer olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, tane verimi ve özellikle kalite bakımından IMI grubu çeltik çeşitlerinin konvansiyonel çeşitler ile karşılaştırılabilir özelliklere sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to compare the IMI group and conventional rice varieties in terms of yield and quality characteristics. The experiment was established in the producer's field in the village of Küçükkarakarlı in Tekirdağ province in a randomized complete block design with 4 replicates during the 2020 rice growing season. In the study, Rekor CL, Efsane CL, Köprü CL, Luna CL, Colombo CL varieties in the IMI group and Osmancık-97, Yatkın, Edirne, Cameo, Vasco varieties in the conventional group were used as materials. In the research, grain yield, number of plants per square meter, number of days to flowering, number of days to mature, plant height, panicle length, grain number per panicle, grain weight per panicle, harvest index, thousand-grain weight, test weight, total milled rice yield, head rice yield, red rice rate, raw grain rate and sterility rate were investigated. It was determined that conventional varieties in terms of number of days to mature, plant height, thousand-grain weight, test weight, red rice rate and raw grain rate, and IMI group varieties in terms of total milled rice yield and head rice yield have higher values, and two groups are similar in terms of grain yield, number of plants per square meter, number of days to flowering, panicle length, grain number per panicle, grain weight per panicle, harvest index and sterility rate. As a result, it can be said that IMI group rice varieties have comparable characteristics with conventional varieties in terms of grain yield and especially quality.