Geçici uyarılmış otoakustik emisyonlarda (TEOAE) cinsiyetin supresyon üzerindeki etkisi
Effect of gender on suppression in transient evoked otoacoustic emissions (TEOAE)
  1. Tez No: 696607
  2. Yazar: ZEYNEPNUR IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Otoakustik emisyonlarda kontralateral akustik stimülasyon, medial olivokoklear sistemin supresyonuna neden olarak kokleaya inhibitör etkide bulunmasıyla kontralateral supresyonu meydana getirmektedir. Cinsiyetin kontralateral supresyon üzerinde etkili olduğunu belirten çalışmalar literatürde yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı TEOAE ölçümü ile cinsiyet farkının supresyon üzerindeki etkisini araştırmaktır. İşitme kayıplı bireylerde gürültüye karşı işitme fonksiyonlarının cinsiyete göre farklılık durumunu belirlemesi, işitmenin ne kadar korunduğuna dair ön bilgi sağlaması ve efferent sistemi etkileyen hastalıklarda işitsel rehabilitasyonda yönlendirmeyi sağlayacak olması çalışmanın özgünlüğüdür. Normal işitmeye sahip bireylerde öncelikle TEOAE ölçümü gerçekleştirilerek (güvenilir olması amacıyla 2 kez) sonrasında da kontralateral supresyonlu ölçüm gerçekleştirilmiştir. Supresyonun miktarı, supresyonsuz emisyon amplitüdlerinden supresyonlu emisyon amplitüdleri çıkartılarak hesaplanmıştır. Sağ kulak 1000 Hz-4000 Hz frekans aralığında supresyon miktarında cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05). İstatistiksel analiz sonuçlarında; 1000-4000 Hz frekans aralığında supresyon miktarı erkeklerde [7,6 (-15,9-24,1)] daha yüksek kadınlarda [7,3 (0,3-13,9)] daha düşük elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In otoacoustic emissions, contralateral acoustic stimulation causes the suppression of the medial olivocochlear system and produces contralateral suppression by having an inhibitory effect on the cochlea. There are studies in the literature stating that gender has an effect on contralateral suppression. The aim of this study is to investigate the effect of gender difference on suppression by TEOAE measurement. The originality of the study is that it determines the difference in hearing functions against noise according to gender in individuals with hearing loss, provides preliminary information on how much hearing is protected, and provides guidance in auditory rehabilitation in diseases affecting the efferent system. In individuals with normal hearing, TEOAE measurement was first performed (2 times for reliability), and then contralateral suppressed measurement was performed. The amount of suppression was calculated by subtracting the suppressed emission amplitudes from the unsuppressed emission amplitudes. A statistically significant difference was found between the genders in the amount of suppression in the right ear frequency range of 1000 Hz-4000 Hz (p0.05). In statistical analysis results; In the 1000-4000 Hz frequency range, the amount of suppression was higher in men [7.6 (-15.9-24.1)] and lower in women [7.3 (0.3-13.9)].