Mürver çiçeği (Sambucus nigra L.) ekstraktı ve ultrases destekli marinasyonun tavuk eti kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of elderflowers (Sambucus nigra L.) extract and ultrasound assisted marination on quality characteristics of chicken meat
  1. Tez No: 696679
  2. Yazar: BETÜL GÖKSÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN CANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada, mürver çiçeği (Sambucus nigra L.) ekstraktı (MÇE) ve ultrases destekli marinasyonun (UDM) tavuk göğüs eti kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Daldırma ve UDM %1.5 sitrik asit+%2 NaCl ve %1.5 sitrik asit+%2 NaCl+MÇE kullanılarak uygulanmıştır (sırasıyla K, M, UK ve UM). Marinasyon işlemleri 1 saat uygulanmış; ultrases 40 kHz'te bir ultrases banyosu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Marine örnekler 4°C'de depolanmış, depolamanın 1. günü tekstür profil analizi (TPA), pişirme verimi ve su tutma kapasitesi; 1., 3., 6., 9., 12., ve 15. günlerinde pH, enstrümental renk değerleri (L*, a*, b*), tiyobarbütirik asit reaktif maddeler (TBARS), toplam aerobik mezofilik bakteri (TAMB) sayısı belirlenmiştir. MÇE ve UDM tavuk göğüs etlerinin nem, yağ, kül içerikleri, TAMB sayısı, tekstür özellikleri ve su tutma kapasitesi üzerinde önemli bir etki yapmamıştır (p>0.05). Depolama boyunca en düşük ve en yüksek L* değeri sırasıyla UM ve UK grubunda gözlenmiştir. Marinasyon uygulamasıyla pH değeri önemli ölçüde düşüş göstermiş (p0.05). Çalışmadan elde edilen bulgular, antioksidan özellikteki MÇE ve UDM'nin uygulama koşulları optimize edilerek endüstride kullanılabilme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of elderflower (Sambucus nigra L.) extract (EFE) and ultrasound-assisted marination (UAM) on quality characteristics of chicken breast meats were investigated. Immersion marination and UAM were applied using 1.5%citric acid+2%NaCl or 1.5%citric acid+2%NaCl+EFE solutions (K, M, UK and UM, respectively). Marination treatments were performed for one hour while ultrasound was carried out with an ultrasound bath at 40 kHz frequency. Marinated chicken breast meats were kept at 4°C and analyzed for the pH, CIE* (L, a*, b*), thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) values, and total aerobic mesophilic bacteria (TAMB) counts at days 1, 3, 6, 9, 12, and 15, of refrigerated storage. Texture profile analysis (TPA), water holding capacity and cooking yield were also evaluated in marinated samples on the 1st day of the storage. EFE and UAM did not affect moisture, fat and ash contents, water holding capacity, textural characteristics, and TAMB counts of marinated samples (p>0.05). The lowest and the highest L* values during refrigerated storage were determined in UM and UK groups, respectively (p0.05). The results obtained from the current study indicate that combined use of antioxidant EFE and UAM could have potential application in the chicken meat processing industry.