Üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitim sürecinde akademik motivasyonları ve akademik erteleme davranışları
Academic motivations and academic procrastination behaviors of university students during distance education
  1. Tez No: 696680
  2. Yazar: MURAT ÇAKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KÜLEKÇİ AKYAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde uzaktan eğitim sürecinde üniversite öğrencilerinin akademik motivasyon ve akademik erteleme davranışları düzeylerini belirlemek ve bu süreçte her iki değişkenin nasıl etkilendiğini ortaya çıkarmak, öğrencilerin kendi algılarına göre uzaktan eğitimde olumlu veya olumsuz bulduğu durumların, akademik motivasyonlarının ve akademik erteleme davranışlarının nasıl etkilediğinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde ilişkisel tarama modeli tercih edilirken tezin ikinci aşaması olan nitel bölümde ise fenomonolojik desen tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Kilis 7 Aralık Üniversitesi'nde öğrenim gören lisans ve ön lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak nicel bölümde“Kişisel Bilgi Formu”,“Akademik Motivasyon Ölçeği”“Akademik Erteleme Ölçeği”; nitel bölümde ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde nicel bölümde aritmetik ortalama, korelasyon ve regresyon analizi yapılırken, nitel bölümde içerik analizi tercih edilmiştir. Bulgular sonucunda öğrencilerin akademik motivasyonlarına yönelik algıları orta düzeyde, akademik erteleme davranışlarına yönelik algılarının ise düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Üniversite öğrencilerinin akademik motivasyonları ile akademik erteleme davranışları arasında negatif yönde düşük düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin akademik motivasyonlarına yönelik algılarının, akademik erteleme algılarındaki toplam varyansın yaklaşık %20 sini açıkladığı tespit edilmiştir. Tezin nitel bölümünde ise öğrencilerin görüşlerine göre akademik motivasyonu arttıran veya düşüren faktörler ile akademik erteleme davranışlarının nedenleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the levels of academic motivation and academic procrastination behaviors of university students in the distance education process, to reveal how both variables were affected in this process, and to determine how the situations that students found positive or negative in distance education according to their perceptions affected their academic motivations and academic procrastination behaviors. The mixed method was used in the study. In the quantitative part of the study, relational screening model was preferred, while phenomenological pattern was chosen in the qualitative part, which is the second stage of the thesis. The study group consisted of undergraduate and associate degree students studying in Kilis 7 December University in the 2020-2021 academic year. As data collection tool,“Personal Information Form”,“Academic Motivation Scale”“Academic Procrastination Scale”were used in the quantitative part, and“Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher was employed in the qualitative part of the study. In the analysis of the data, arithmetic mean, correlation and regression analysis were performed in the quantitative part, while content analysis was preferred in the qualitative section. As a result of the findings, it was determined that the students' perceptions of academic motivation were at a moderate level, and their perceptions of academic procrastination behaviors were at a low level. It was determined that there was a weak and negative relationship between the academic motivations of university students and their academic procrastination behaviors. It was found that students' perceptions of their academic motivation accounted for about 20% of the total variance in their perceptions of academic procrastination. In the qualitative part of the study, factors that increased or decreased academic motivation and the causes of academic procrastination behaviors were determined according to the opinions of the students. As a result of the findings, recommendations were presented.