Ortaokul öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
Determining the digital literacy levels of secondary school students
  1. Tez No: 696773
  2. Yazar: HÜMEYSA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin dijital okuryazarlık becerilerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep ili, merkez ilçelerinde 2020-2021 eğitim öğretim yılında, alt, orta ve üst sosyoekonomik düzeydeki 5 okulda 5, 6 ve 7. sınıfta öğrenim gören 632 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve Pala (2019) tarafından geliştirilen Dijital Okuryazarlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiş, betimleyici istatistikler ve elde edilen verilerin dağılımı normallik göstermediği için Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi gibi parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin Dijital Okuryazarlık Ölçeği puanlarının cinsiyet, sınıf düzeyleri, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, evde internet bağlantısı bulunma durumu, evde bilgisayar veya tablet bulunma durumu, aile gelir durumu, internete bağlanma sıklığı durumlarına göre anlamlı biçimde farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Kardeş sayısı, anne mesleği, baba mesleği, internet kullanım amaçları durumlarına göre ise Dijital Okuryazarlık Ölçeğinden elde edilen veriler arasında anlamlı bir farklılık belirlenememiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlardan hareketle konu ile ilgili yapılacak farklı çalışmalara veri sunmak amacıyla daha derin araştırmalar yapılması gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the digital literacy skills of secondary school students in terms of various variables. The research was carried out in the survey model, which is one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of 632 students studying in 5th, 6th, and 7th grades in 5 different secondary schools from the lower, middle, and upper socioeconomic levels in the central district of Gaziantep in the 2020-2021 academic year. Personal Information Form developed by the researcher and Digital Literacy Scale developed by Pala (2019) were used as data collection tools in the research. The data obtained during the analysis of the data were analyzed using the SPSS 22.0 program, and non-parametric tests such as the Mann-Whitney U test and the Kruskal Wallis H test used since the descriptive statistics and the distribution of the obtained data did not show normality. As a result of the analysis of the data obtained, it was found that the Digital Literacy Scale scores of the students differed significantly according to gender, grade levels, mother's education level, father's education level, internet connection status at home, presence of a computer or tablet at home, family income status, frequency of connecting to the internet. There was no significant difference between the data obtained from the Digital Literacy Scale according to the number of siblings, mother's occupation, father's occupation, and internet usage purposes. Based on the results obtained from the research, suggestions were made such as conducting deeper research to present data for different studies on the subject.