Obstacles on women's participation in peace processes: Case of Nagorno-Karabakh
Barış süreçlerinde kadın particiliğinin önündeki engeller: Dağlık Karabağ davası
- Tez No: 696823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç – bu çalışmanın amacı barış süreçlerinde kadın katılımına engel olan faktörleri ve bunların nasıl bertaraf edilebileceğini bulmaktır. Araştırmanın odak noktası barış süreçleri ve aynı zamanda çatışma sonrası yeniden yapılanma süreçleri olacaktır. Tasarım / metodoloji / yaklaşım- bu çalışma Dağlık Karabağ çatışması vaka çalışmasını analiz etmek için karma (nitel ve nicel) araştırma yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Seçilen vaka çalışmasında araştırmayı yürütmek için açık uçlu sorularla bir web anketi yöntemi seçilmiştir. Sonuç olarak, Azerbaycan ve Ermenistan'daki 50'den fazla kuruluşla iş birliği için temasa geçilmiş ve üyelerinin bu ankete katılımı istenmiştir. Böylelikle, Ocak ve Şubat 2021'de Ermenistan ve Azerbaycan'daki aktif sivil toplum kuruluşlarının üyeleriyle 30 çevrimiçi anket yapılmıştır. Bulgular- Araştırma, kadınların çatışma, barış ve barış inşasındaki rolü hakkındaki feminist iddiaları doğruladı. Çeşitli feminist çalışmalar kadınların katılımının barışın sağlanmasını ve sürdürülmesini nasıl olumlu etkilediğini gösterdiğinden, bu çalışma halen olumsuz barış aşamasında olan Karabağ sorununun barış süreçlerine kadınların az katılımının nedenlerini araştırmaya çalışmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmanın sonuçları, kadınların barış süreçlerine katılımındaki temel engellerin toplumların ataerkil doğası, uluslararası örgütlerin tarafsızlığı, kadınların kaynaklara ve güce erişiminin düşük olması ve resmi müzakerelere katılamaması olduğunu göstermiştir. Buna göre, bu engellerin ortadan kaldırılması için toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimine, kadınların barış süreçlerine katkısının teşvik edilmesine, kadın sivil örgütlerine ve kadın aktivistlere mali ve diğer desteklerin sağlanmasına ve kadın örgütleri ile resmi yapılar arasında deneyim paylaşma fırsatlarının yaratılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Özgünlük / değer- bu çalışma, Dağlık Karabağ sorununun barış sürecine kadınların katılımının önündeki engelleri araştırması ve bu engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik öneriler bulmaya çalışması bakımından özgündür.
Özet (Çeviri)
Purpose – this study aims to find which kind of obstacles stand in the way of women's participation in peace processes and how they can be eliminated. The focus of the research will be on peace as well as post-conflict reconstruction processes. Design/methodology/approach – this study was conducted by using mixed (qualitative and quantitative) research methods for analyzing Nagorno-Karabakh conflict case study. A web survey method with open-ended questions was chosen to conduct the research of the selected case study. Consequently, more than 50 organizations in Azerbaijan and Armenia were contacted for cooperation requesting the participation of their members in this survey. Consequently, 30 online questionnaires with members of active non-governmental organizations in Armenia and Azerbaijan were received between January and February 2021. Findings – The research has confirmed feminist claims about the role of women in conflict, peace, and peacebuilding. Since various feminist studies show how women's participation positively affects the achievement and maintenance of peace, this study tried to investigate the reasons for the small participation of women in the peace processes of Karabakh conflict, which is still at the stage of negative peace. Consequently, the results of this study showed that the main barriers to the women`s participation and inclusion in peace processes are the patriarchal nature of the societies, the neutrality of international organizations, women`s low access to resources and power, as well as the impossibility to participate in the official negotiations. Accordingly, for the elimination of these obstacles gender equality education, promotion of the women`s contribution to peace processes, financial and other support to women`s civil organizations and female activists and creating opportunities to share experiences among women organizations and official structures are needed. Originality/value – this study contributes to the literature because it has examined the barriers to women's participation in the peace process of the Nagorno-Karabakh conflict and tries to find recommendations for the elimination of these obstacles.