An empirical research on the relationship between job satisfaction and presenteeism of employees in Kazakhstan
Kazakistan'daki çalışanların iş tatmini ve hastayken işe gitme davranışı arasındaki ilişki üzerine görgül bir araştırma
  1. Tez No: 696826
  2. Yazar: ARTUR GAREYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Şirketler her zaman yönetim faaliyetlerine büyük önem vermişlerdir, çünkü bu en önemli yönlerden biridir ve firmanın hedeflerine ulaşmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. İş tatmini ve hastayken işe gitme davranışı, yönetimin temel faktörlerinden biri olarak bilinmektedir. İş tatminindeki artış, çalışanların yüksek düzeyde bağlılığına ve organizasyonun performansından sorumlu hissetmelerine yol açabilir. Bu tez, personelin iş tatmini düzeyi ile hastayken işe gitme davranışı eğilimi arasındaki ilişkileri incelemektedir ve hastayken işe gitmenin gerçekten iş tatminine bağlı olup olmadığını ortaya koymaktadır. Bu amaçla mevcut çalışmaya 17 firma katılmıştır. Bu firmaların hepsi Kazakistan pazarında, spor endüstrisinde faaliyet göstermektedir. Araştırmanın evreni 2200 çalışandan, örneklem ise 511 çalışandan oluşmaktadır. Araştırmanın verisi anket tekniği ile toplanmıştır. Anket formunda iş tatmini ve hastayken işe gitme davranışı ölçekleri ve katılımcıların yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, iş pozisyonu ve eğitim düzeyi gibi demografik verilere ilişkin sorular yer almaktadır. Toplanan verileri analiz etmek için SPSS ve AMOS yazılımları kullanılmıştır. Sonuçlar, iş tatmini ile hastayken işe gitme davranışı arasında pozitif ilişkiler olduğunu ve 9 hipotezden 7'sinin kabul edildiğini göstermektedir. Bu araştırma, küçük ve orta ölçekli işletmeler için çalışanların iş tatminlerini artırmaları için bir yol haritası olabilir ve böylece kendilerini işine adamış çalışanlara sahip olabilirler.
Özet (Çeviri)
Companies have always paid huge attention to management activities, because it is one of the most important aspects and plays crucial part in achieving a firm's goals. Job satisfaction and presenteeism are known as one of the main factors of management. Growth in job satisfaction may lead to high level of employees' commitment and feel responsible for the organization's performance. This thesis examines the relationships between job satisfaction and level of presenteeism of staff and show if presenteeism is really depending on job satisfaction. For this purpose, 17 companies were participated in current study. All of them are operating in Kazakhstan's market and related to sports industry. The population is 2200 employees, while the total sample size is 511. The data were collected through questionnaire technique. The questionnaire included job satisfaction and presenteeism scales and questions regarding demographics of participants, such as age, gender, job position, marital status and education level. To analyze collected data, SPSS and AMOS software were used. Results showed that there were positive relationships between job satisfaction and presenteeism, and 7 of 9 hypotheses were accepted. This research can be a roadmap for small and medium enterprises to improve job satisfaction of employees and they will be rewarded by dedicated workers.