An empirical study of the relationship between job satisfaction, organizational commitment and turnover intention
İş tatmini, örgüte bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi inceleyen ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 239186
  2. Yazar: SİNEM AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışamanın temel amacı; iş tatmini, örgüte bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma üretim sektöründe 100 çalışan ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren 82 çalışanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonuçları hipotezleri desteklemektedir. İş tatmininin, örgüte bağlılığın üç modeliyle anlamlı ve pozitif bir ilişiye sahip olduğu ve işten ayrılma niyetinin iş tatmini ve örgüte bağlılık ile anlamlı ve negatif bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Araştırma sorularına kadınların erkeklere oranla normatif bağlılığının daha yüksek olduğu. Yaşı fazla olan çalışanların iş tatminleri ve örgüte bağlılılıkları daha fazla olduğu, pozisyonu yüksek çalışanların iş tatmini ve örgüte bağlılıklarının yüksek olduğu, işten ayrılma niyetlerinin de düşük olduğu bulunmuştur. Medeni durumun araştırılan değişkenlerle ilişkisi olmadığı bulunmuştur; fakat eğitim seviyesinin iş tatmini ile ilişkisi olduğu bulunmuştur ve eğitim düzeyi yüksek çalışanların içsel iş tatminlerinin eğtim düzeyi düşük çalışanlara oranla daha fazla olduğu söylenebilir. Eğer karşılaştırılırsa üretim sektöründe çalışanların hizmet iş tatminlerinin daha fazla olduğu da tespit edilmiştir. Ayrıca toplam çalışma süresi ve bağlı bulunulan organizasyondaki çalışma süresi göz önüne alındığında toplam çalışma süresi ve bağlı bulunulan organizasyondaki çalışma süresi fazla olan çalışnaların az olanlara oranla örgüte daha fazla bağlılık gösterdikleri ve iş tatminlerinin daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between job satisfaction, organizational commitment and turnover intention. Research is carried out with 100 employees from production sector and 82 employees from service provider sector.The results of the study supported the hypotheses. Job Satisfaction has a significant and positive relationship with three dimensions of organizational commitment and turnover intention has a significant and negative relationship with job satisfaction and organizational commitment. The questions of the study showed that women are more committed normatively to the organization than men and age makes diffences in job satisfaction and organizational commitment. Older employees are more satisfied and committed. It is also found that employees, having a higher position are more satisfied with their job, more committed to the organization and they have less intention to turnover. Marital status has no effect on these variables, but education level has a relationship with job satisfaction, employees having a higher education level are more internally satisfied with their jobs. If compared, employees in the production sector are more satisfied with their jobs. Employees, having higher total work experience and tenure in the organization are satisfied and committed to the organization.