Katılımcı ve yönlendirici liderlik tarzlarının çalışanların işe tutulması üzerindeki etkisinde duygusal emeğin aracılık rolü
The mediating role of emotional labor on the effect of participatory and directive leadership styles on employees' job engagement
- Tez No: 696839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Lider, işletmenin hedeflerine ulaşması amacıyla çalışanlara yol göstermede ve işlerine tutulmalarını sağlamada önemli bir role sahiptir. Çalışanlar duygularından bağımsız hareket edemezler. Bu noktada çalışanın örgüt amaçları doğrultusunda yönlendirilmesini ve işle ilgili kararlara katılmasını sağlayan liderler farklı biçimlerde çalışanların duygusal emeklerini etkileyebilirler ve çalışanların işe tutulmalarına olumlu ya da olumsuz şekillerde tesir edebilirler. Bu çalışmada geleneksel liderlik çalışmaları ve modern liderlik yaklaşımları genel olarak incelenmiş, araştırma kapsamında liderlik tarzlarından, katılımcı liderlik ve yönlendirici liderlik tarzlarının araştırma değişkenleriyle ilişkileri detaylı olarak araştırılmıştır. Katılımcı liderlik ve yönlendirici liderlik tarzlarının uygulanmasının, çalışanların duygusal emekleri ve işe tutulmaları üzerindeki etkisi bir aracılık modelinde içerinde incelenmiştir. Bu amaçla çalışma yaşantısı içerisinde bulunan toplam 315 katılımcıdan, Liderlik Tarzları Ölçeği, Duygusal Emek Ölçeği ve İşe Tutulma Ölçeği kullanılarak kesitsel veriler toplanmış ve araştırma hipotezlerini test etmeye yönelik nicel analizler uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, katılımcı ve yönlendirici liderliğin işe tutulma üzerinde aynı yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Katılımcı liderlik tarzının çalışanların işe tutulma düzeyleri üzerindeki etkisinde doğal duygusal emeğin aracılık rolü bulunmuştur. Diğer yandan yönlendirici liderliğin işe tutulma üzerinde etkisinde duygusal emeğin anlamlı bir aracılık rolü olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The leader has an important role in guiding the employees and keeping them engaged in their work in order to achieve the goals of the organization. Employees cannot act independently of their emotions. At this point, leaders, who ensure that the employee is guided in line with the goals of the organization and participate in work-related decisions, can affect the emotional labor of the employees in different ways and affect the job engagement of employees in positive or negative ways. In this study, traditional leadership studies and modern leadership approaches were examined in general, and the relations between the leadership styles, participative leadership, and directive leadership styles with the research variables were investigated in detail. The effect of the implementation of participative leadership and directive leadership styles on the emotional labor and job engagement of employees was examined in a mediation model. For this purpose, cross-sectional data were collected using the Leadership Styles Scale, the Emotional Labor Scale, and the Job Engagement Scale from a total of 315 participants in working life, and quantitative analyzes were applied to test the research hypotheses. As a result of the analyzes, it was determined that participative and directive leadership had positive significant effects on job engagement. It has been found that natural emotional labor has a mediating role on the effect of participative leadership style on employee's job engagement levels. On the other hand, it was determined that emotional labor did not have a significant mediating role in the effect of directive leadership on job engagement.