Likidite riskinin belirleyicileri: Irak bankacılık sektöründe bir uygulama
Determinants of liquidity risk: An application in the Iraqi banking sector
- Tez No: 696904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Irak bankaları üzerinde likidite riskini etkileyen faktörler araştırılmıştır. Çalışma 2008-2018 döneminde Irak'ta bankacılık sektöründe faaliyet gösteren on ticari bankayı kapsamaktadır. Araştırmada likidite riskini belirleyen faktörler iki model üzerinden ölçülmüştür. Modeller kapsamında kredi – mevduat ve finansman açığı oranları bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Bağımsız değişken olarak ise net krediler, riskli likit varlıklar, kredi-zarar karşılıkları, özkaynak, likidite açığı, sermaye yeterliliği, banka büyüklüğü ve aktif karlılık oranları kullanılmıştır. Verilerin analizinde panel veri modelleri kullanılmış olup, STATA 14 programından yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, her iki modelde de aktif karlılık değişkeninin likidite riski üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu görülmüştür.Ayrıca net krediler oranı, da Irak bankalarının likidite riski üzerinde her iki modelde de istatistiksel açıdan anlamlı pozitif yönde anlamlı bir etkiye sahiptir. Modeller incelendiğinde kredi zarar karşılık oranının, hem likidite riskini temsil eden finansal açık hem de kredi mevduat oranı üzerinde negatif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Modellerde kullanılan diğer değişkenlerin likidite riski üzerinde önemli bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors affecting the liquidity risk on Iraqi banks were investigated. The study covers ten commercial banks operating in the banking sector in Iraq from 2008 to 2018. In the study, the factors determining the liquidity risk were measured under two models. Within the scope of the models, loan-deposit and financing gap ratios were used as dependent variables. Net loans, risky liquid assets, loan-loss provisions, equity, liquidity gap, capital adequacy, bank size and return on assets were used as independent variables. Panel data models were used in the analysis of the data, and the STATA 14 program was used. According to the results of the analysis. In both models, it was observed that the active profitability variable had a positive effect on liquidity risk. In addition, the rate of net loans, It has a statistically significant positive effect on the liquidity risk of Iraqi banks in both models. When the models are examined, the loan loss provision ratio, it has been found to have a negative effect on both the financial deficit representing liquidity risk and the loan deposit rate. Other variables used in the models were found to have no significant impact on liquidity risk.