Bipolar bozukluk ve şizofreni tanısı ile takipli annelerin ebeveyn tutumlarıyla çocuklarındaki psikopatoloji arasındaki ilişki
Parental attitudes and offspring psychopathology in mothers with bipolar disorder or schizophrenia
  1. Tez No: 696943
  2. Yazar: MELTEM İNCİ KEFAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN, PROF. DR. NESRİN KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı bipolar bozukluk (BB) ve şizofreni (SCH) tanısına sahip anneler ile psikiyatrik tanısı olmayan annelerin ebeveyn tutumlarının karşılaştırılması ve bu annelerin ebeveyn tutumları ile çocuklarında saptanan psikopatoloji arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma grubunda bipolar bozukluk tanılı 30 anne ve 40 çocuğu ile şizofreni tanılı 30 anne ve 43 çocuğu; kontrol grubuna (KG) ise herhangi bir psikiyatrik tanıya sahip olmayan 30 anne ve 38 çocuğu alınmak üzere; toplamda 90 anne ile 121 çocuk ve ergen çalışmaya dahil edilmiştir. Hem anne hem de çocuklarıyla Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi– Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY) DSM-5 Kasım 2016 adlı yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden çocuklar Ana Baba Tutum Ölçeği, Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği ile Çocuklarda Anksiyete Bozukluklarını Tarama Ölçeği'ni doldurmuştur. Çalışmaya alınan anneler Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği, Conners Ana Baba Derecelendirme Ölçeği-Kısa Form, Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi-Kısa Form ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi'ni doldurmuştur. BULGULAR: Çalışmamızda BB ve SCH tanılı annelerde KG'deki annelere göre, çocukları tarafından bildirilen kabul ilgi puanları ve demokratik tutumun daha düşük düzeyde; aşırı koruyuculuk ve otoriter tutumun ise daha yüksek düzeyde bulunduğu saptanmıştır. SCH tanılı annelerde KG'deki annelere göre, çocukları tarafından bildirilen kontrol-denetleme puanları daha düşük düzeyde; karı-koca geçimsizliği daha yüksek düzeyde saptanmıştır. Psikopatoloji oranları, eşlik eden komorbidite sayıları, okul reddi puan ortalamaları ile anksiyete bozuklukları ve içselleştirme bozuklukları görülme oranları BB ve SCH tanılı annelerin çocuklarında en yüksek düzeyde bulunmuştur. BB ve SCH grubunda, geçmişte MDB tanısı olan çocukların oranlarının; BB grubunda şu anda MDB tanısı olan çocukların en yüksek oranda olduğu saptanmıştır. BB tanılı anneye sahip çocuklarda TSSB saptanma oranının hem geçmişte, hem de şu anda diğer iki gruba göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. SONUÇ: Araştırmamızda BB ve SCH tanılı annelerin ebeveyn tutumlarının hiçbir psikiyatrik bozukluğa sahip olmayan annelere göre daha az yetkin olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda, bu annelerin çocuklarında psikopatoloji gelişimini yanlızca ruhsal bozukluklarının genetik aktarımı ile değil; aile içinde diğer ebeveynle olan ilişkileri, ev içindeki sorumluluklara olan katkıları ve çocuklarına karşı sergiledikleri tutumları ile etkiledikleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of our study is to compare the parental attitudes of mothers with bipolar disorder (BD) and schizophrenia (SCH) and mothers without any psychiatric diagnosis, and to evaluate the relationship between the parental attitudes of these mothers and the psychopathology in offspring. METHOD: In the study group, 30 mothers with BD and their offspring (n:40) and 30 mothers with SCH and their offspring (n:43); in the control group (CG) 30 mothers without any psychiatric diagnosis and their offspring (n:38); total of 90 mothers and 121 offspring were included in the our study. A semi-structured interview, titled K-SADS-PL DSM-5 November 2016, was conducted with both mothers and their children. Offspring completed the Parenting Style Inventory, Children Depression Inventory and Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders. The mothers included in the study completed Parental Attitude Research Instrument, Conners Parent Rating Scale-Short form, Children's Sleep Habits Questionnaire and Pittsburg Sleep Quality Index. RESULTS: In our study, mothers with BD and SCH had lower acceptance/ involvement scores reported by offspring and democratic attitude than mothers in CG. Maternal overprotection and authoritarian attitude in mothers with BD and SCH were at a higher level than mothers in CG. Firm control scores reported by offspring were lower in mothers with SCH than mothers in CG. Also marital discordance in mothers with SCH was found at a higher level than mothers in CG. Psychopathology rates, number of comorbidities, school refusal scores, rates of anxiety disorders and internalization disorders were found to be highest in offspring of mothers with BD and SCH. The rates of offspring diagnosed with MDD in the past were highest in the BD and SCH groups; also it was found to be highest in the BD group at this time. It was found that the rate of PTSD in offspring with a mother diagnosed with BD was higher both in the past and currently compared to other two groups. CONCLUSION: In our study, it was determined that the parental attitudes of mothers with BD and SCH were less competent than mothers without any psychiatric disease. It was determined that the development of psychopathology in offspring of these mothers was not only due to the genetic transmission of mental disorders; it has been shown that mother's relations with the other parent, their contribution to the responsibilities at home and their parental attitudes towards their children effect.