COVID-19 pandemisi sürecinde hemşirelik öğrencilerinin uzaktan eğitime ilişkin deneyimlerinin algıladıkları stres düzeyleri açısından incelenmesi
An investigation of the stress levels perceived with nursing students on distance education during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 696944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemisi sürecinde hemşirelik öğrencilerinin uzaktan eğitime ilişkin deneyimlerinin algıladıkları stres düzeyleri açısından incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören 209 hemşirelik öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanan 12 soruluk öğrenci tanımlayıcı bilgi formu ile 20 soruluk uzaktan eğitime ilişkin deneyim formu ve Eskin ve arkadaşları (2013) tarafından geçerlilik ve güvenirliği yapılarak Türkçe'ye uyarlanan 14 soruluk algılanan stres ölçeği, çevrimiçi iletişim kanallarından ulaşılarak uygulanmıştır. Algılanan Stres Ölçeği ile tanımlayıcı özelliklerin ve uzaktan eğitime ilişkin deneyimlerin karşılaştırılmasında nonparametrik testler kullanılmıştır. İki kategoriye sahip bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenlerle karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, ikiden fazla kategoriye sahip bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler ile karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallies testi kullanılmıştır. Kruskal Wallies testinde anlamlı çıkan değişkenler için ikili karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study carried out about investigating the stress levels of experiences of nursing students on distance education during the COVID-19 pandemic. Research samples practised by 209 students who are going on nursing eduation 2020-2021 education years in a foundation university. The study applied to participant students with student identification form by 12 questions which prepared by researcher, 20 questions distance education experience form and 14-item perceived stress scale which maked by validity and reliability by Eskin et al. (2013). All study implemented by online communication channeles. Nonparametric tests were used to compare the descriptive features with experiences of distance education by Perceived Stress Scale. Mann Whitney U test was used to compare independent variables, having two categories, with dependent variables. The Kruskal Wallies test was used to compare the independent variables, having more than two categories, with the dependent variables. Pairwise comparisons were made for the variables that were significant in the Kruskal Wallis test.