Covid-19 pandemi sürecinde ortaokul öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of social skills levels of secondary school students during the covid-19 pandemic process
- Tez No: 790730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, COVİD-19 pandemi döneminde ortaokul öğrencilerinin COVİD-19 sürecinde yaşadıkları deneyimler ile sosyal beceri düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini Kocaeli İli Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İzmit ilçesinde bulunan Hacı Bektaş Veli Ortaokulunda 2021-2022 öğretim yılında öğrenim gören 402 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi %95 güven düzeyi ve 0.3 güven aralığında 292 öğrenci olarak hesaplanmıştır. Araştırmaya 307 öğrenci gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar İçin Sosyal Beceri Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics 22 istatistik paketprogramından yararlanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerde bağımsız iki grupkarşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırmalarındaise Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the experiences and social skill levels of secondary school students during the COVID-19 pandemic period. The universe of the study consists of 402 students studying at Hacı Bektaş Veli Secondary School in the Izmit district of Kocaeli Province, under the Ministry of National Education, in the 2021-2022 academic year. The sample of the study was calculated as 292 students with a confidence level of 95% and a confidence interval of 0.3. 307 students participated in the study voluntarily. IBM SPSS Statistics 22 statistical package program was used to evaluate the research data. The Mann-Whitney U test was used in the comparisons of two independent groups in the data that did not show normal distribution, and the Kruskal-Wallis test was used in the comparisons of more than two independent groups.