Süt ve süt ürünlerinden izole edilen listeria türleri
Listeria sp. isolated from milk and dairy products
- Tez No: 69696
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ANĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızda Trakya, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden toplanan 271 peynir, 221 süt, 11 lor, 8 tereyağı olmak üzere 511 örnekte Listeria cinsi bakteriler araştırılmıştır. Bu amaçla Food and Drug Administration (FDA) yöntemine göre, örnekler zenginleştirici besiyerinde 1-7 gün inkübe edilerek, süre sonunda LPM ve Oxford selektif agar besiyerlerine ekim yapılmıştır. Bu besiyerlerinde Listeria cinsi bakterilerin izolasyon oranlan eşdeğer bulunmuştur. Peynir örneklerinden 11 L. monocytogenes, bir L grayi; çiğ süt örneklerinden bir L. monocytogenes; tereyağından bir L monocytogenes susu izole edilmiştir. Listeria polivalan O] ve O4 antiserumları ile yapılan serotiplendirme çalışmalannda 13 L monocytogenes susunun yedisinin serotip 1, altısının ise serotip 4 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Listeria spp were investigated in a total of 511 specimens including 271 specimens of cheese, 221 of milk, 11 of“lor”and eight of butter collected from the European and the Asian regions of Turkey, as well as different parts of Istanbul. For this purpose, the specimens were incubated in enriched medium for one day and seven days in parallel, before inoculation onto LPM and Oxford Selective Agar plates, according to the recommendations of Food and Drug Administration (FDA). The isolation rates from these media were found equal. 11 L monocytogenes and one L gray i strains from cheese, one L monocytogenes strain from raw milk and one I. monocytogenes strain from butter specimens were isolated. Of the 13 L monocytogenes strains, seven were found as serotype 1 and six as serotype 4 with the Listeria polyvalent Oi and O4 antisera.