Acil servise başvuran alt gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda oakland, strate ve noblads skorlarının mortalite ve morbidite açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 958184
  2. Yazar: FATİH MEHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN EMRE KAYIPMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada, alt gastrointestinal sistem (GİS) kanaması nedeniyle acil servise başvuran hastalarda, Oakland, Strate ve NOBLADS skorlama sistemlerinin güvenli taburculuk ve morbiditeyi öngörmedeki performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 15 Eylül 2024-15 Nisan 2025 tarihleri arasında Etlik Şehir Hastanesi acil servise alt GİS kanaması ön tanısıyla başvuran 129 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri prospektif olarak incelenmiş, güvenli taburculuk ve morbidite açısından skorların ayırt edicilikleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca bazal ve başvuru hemoglobin düzeyleri, albümin düzeyi ve delta hemoglobin düzeyinin prediktif değerleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the performance of the Oakland, Strate, and NOBLADS scoring systems in predicting safe discharge and morbidity among patients admitted to the emergency department with lower gastrointestinal bleeding. Materials and Methods: A total of 129 patients who presented to the emergency department of Etlik City Hospital with a preliminary diagnosis of lower GI bleeding between September 15, 2024, and April 15, 2025, were included in the study. Demographic, clinical, and laboratory data were prospectively analyzed. The discriminative abilities of the scoring systems for predicting safe discharge and morbidity were compared. In addition, the predictive values of baseline and admission hemoglobin levels, albumin level, and delta hemoglobin were evaluated.