Porfirin temelli metal-organik kafes yapıları ile fotokatalitik hidrojen eldesi
Photocatalytic hydrogen evolution with porphyrin based metal-organic frameworks
  1. Tez No: 697021
  2. Yazar: TUĞÇE GÜNAY SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Porfirin temelli PCN-222 metal-organik kafes yapıları kullanılarak simüle edilmiş gün ışığı altında tam su ayrışması reaksiyonu porfirin merkezi Zn(II), Fe(III), Mn(III), Co(II) ya da halka boşluğu metal içermediği durumlarda yürütülmüştür. Metal iyonun fotokatalitik su ayrışması reaksiyonu üzerine etkisi incelenerek literatürde bu alandaki mevcut boşluk doldurulmuştur. Simüle edilmiş gün ışığı altında, PCN-222(Zn), MeOH varlığında gram fotokatalizör başına saatte 65,8 μmol g1 sa1'e karşılık gelen toplam 1,5 mmol H2 üreterek en yüksek H2 oluşum aktivitesini göstermiş ve bu değerin literatürdeki bazı Pt içeren MOF yapılarından daha yüksek olduğu saptanmıştır. İlaveten, PCN-222(M) katalizörlerine ait değerlik band enerji seviyesi suyun oksidasyon potensiyelinden daha pozitif değerlere gittikçe, O2 üretiminin H2 üretimine göre stokiyometrik oranda gerçekleştiği belirlenmiştir. H2 ve O2 üretim mekanizmasını aydınlatmak amacıyla transient absorpsiyon (TA) spektroskopisi çalışmaları yürütülmüş ve yük ayırımı, ve pozitif holün mikro saniye mertebesinde suyu oksitleyebileceğine dair kuvvetli kanıtlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Simulated sunlight driven overall water splitting has been carried out using porphyrin-based PCN-222 metal-organic frameworks having none or Zn, Fe, Mn and Co metal ion at the porphyrin linker. Influence of the transition metal on the photocatalytic water splitting reaction was systematically studied filling the existing gap. Under simulated sunlight irradiation, PCN-222(Zn) shows the highest H2 evolution reaction (HER) efficiency, reaching almost 1.5 mmol of H2 per gram of photocatalyst by using MeOH which corresponds to the HER rate of 65.8 μmol g1 h1 that is higher than some examples of porphyrinic MOFs with Pt. In addition to this, as the valence band (VB) levels of PCN-222(M) gets more positive than that of water oxidation potential, O2 evolution was detected ia quasi-stoichiometric ratio respect to H2. To gain insights into the mechanism of the H2 and O2 evolution, transient absorption (TA) spectroscopy measurements have been carried out, providing a strong evidence of the generation of a charge seperated state and that the positive holes are able to oxidize H2O in the microsecond time.