Teofilin ve kafeinin sığır serum ve albuminine bağlanması
Binding of theophylline and caffeine to bovine serum albumin
  1. Tez No: 69703
  2. Yazar: MELTEM ÇETEMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. CANAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada kafein, teofilin ve 1,3-dimetilürik asit'in sığır serum albumini (BSA) ile etkileşmeleri, BSA'ya tersinir olarak bağlanan ANS'nin (1-anilino-8- naftalen sülfonat) fluoresansı (Ex: 370 nm, Em: 470 nm) üzerinden incelenmiştir. Non-lineer regresyon analizleri BSA üzerinde ANS için biri yüksek (KaNS1: 0.058 ^M, n^ 0.33) ve diğeri düşük affiniteli (KaNS2: 1.1 nM, n2: 1.79) olmak üzere iki bağlama bölgesi olduğunu göstermiştir. Bulgularımız kafein ve teofilinin BSA ile ANS arasındaki bağlanmayı kompetitif olarak inhibe ettiğini göstermiştir. BSA üzerinde kafein için benzer affiniteli iki bağlama bölgesi (Kkafi: 2.3 ± 0.53 mM ve Kkaf2: 1 -8 ± 0.52 mM) ve teofilin için ise biri yüksek (KTEov 1-1 ± 0.33 mM), diğeri düşük affiniteli (KTEo2: 3.7 ± 0.85 mM) iki bağlama bölgesi olduğu saptanmıştır. Kafein veya teofilin varlığında ve yokluğunda elde edilen n1 ve n2 değerlerinin toplamının 1.9 ± 0.2 olarak bulunması BSA'nın ANS bağlama kapasitesini 2 ANS : 1 BSA olarak belirlemiştir. Ancak ANS bağlanmasıyla ilgili n-ı değerlerinin
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the interactions of caffeine, theophylline and 1,3-dimethyluric acid with bovine serum albumin (BSA) was investigated using the fluorescence signal from ANS (1-anilino-8-naphthalene sulfonate) (Ex: 370 nm, Em: 470 nm) which binds to BSA reversibly. Non-linear regression analysis indicated the involvement of one binding site with a high affinity (Kansv 0.058 \xM, ni: 0.33) and a second site with a low affinity (Kans2: 1.1 (J.M, n2: 1.79). Data showed that both caffeine and theophylline inhibit the binding of ANS to BSA competitively. We determined that BSA has two binding sites with similar affinities for caffeine (Kkafi: 2.3 ± 0.53 mM, Kkaf?: 1.8 ± 0.52 mM). Theophylline, on the other hand, has one binding site with a high affinity (Kteoi: 1-1 ± 0.33 mM) and a second site with a low affinity (KTE02: 3.7 + 0.85 mM). The finding that the sum of n., and n2 values which were obtained in the presence or absence of caffeine and theophylline was 1.9 ± 0.2 showed that the binding capacity of BSA for ANS was 2 ANS : 1 BSA. However the finding that ni values associated with ANS binding were