Zayıflama diyeti yapan ve yeme bozukluğu tanısı almamış kadınların duygusal yeme durumlarının saptanması
Assessment of emotional eating states of women who have not diagnosed with any eating disorders and does wei̇ght loss diet
  1. Tez No: 697039
  2. Yazar: EMİNE TUĞBA KUMAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU YEŞİLKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada olası bir yeme bozukluğu tanısı konmamış, kilo verme amaçlı diyet yapan kadınlarda stres, kaygı, heyecan gibi duygu değişimlerine karşı oluşan duygusal yeme durumunun saptanması araştırılmıştır. Bu çalışma, Haziran - Kasım 2019 tarihleri arasında Dudullu-İstanbul'da yaşayan bireyler arasından rastgele seçilen 18-65 yaş arası 366 sağlıklı kadın tarafından yürütülmüştür. Katılımcılara Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) ile Yeme Farkındalığı Ölçeği-30 (YFÖ-30) uygulanmıştır. Araştırmaya dahil olan katılımcıların BKİ ortalamaları 24,33 ± 4,69 kg/m2 olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların DYÖ ortalama puanı 84,79 ve YFÖ-30 ortalama puanı 93,21 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated to determine the emotional eating situations that occur against emotional changes such as stress, excitement, diet anxiety in women who are dieting for weight loss and have not been diagnosed with a possible eating disorder. The study was executed by 366 healthy woman aged 18-65 years, randomly selected among lived in Dudullu-İstanbul between jun - november 2019. Emotional Eating Scale and Mindful Eating Questionnare-30 (MEQ-30) were applied to the participants. The average BMI of the participants in the study was determined as 24.33 ± 4.69 kg/m2.